Posthuman bodies in Kazuo İshiguro's Never Let Me Go, Indra Sinha's Animal's People, and Justina Robson's Natural History
Posthuman bodies in Kazuo Ishiguro's Never Let Me Go (Beni Asla Yalnız Bırakma), Indra Sinha's Animal's People, and Justina Robson's Natural History
  1. Tez No: 456853
  2. Yazar: PELİN KÜMBET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL OPPERMANN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma, insansonrası (posthuman) kuram açısından insanın tanımının ne olduğunu, Kazuo Ishiguro'nun Never Let Me Go (Beni Asla Yalniz Birakma) (2005) adlı eserinde klonlanmış bedenler, Indra Sinha'nın Animal's People'ında (2007) toksik bedenler ve Justina Robson'un Natural History'sinde (2004) sibernetik bedenler olarak, üç posthuman beden betimlemesi üzerinde durarak, değişen beden anlayışıyla tartışmaktadır. Bu bağlamda, insan bedeninin insan olmayan diğer dünyadan ayrı değil onunla içiçe olarak algılandığı yeni olası bakış açısı geliştiren insan bedeni ve dünya arasındaki değişmez ve dinamik bağlantı, son derece önemlidir. Her bir roman, insanı kimyasal madddelerle, makinelerle ve diğer insan olmayan varlıklarla etkileşime sokarak, insanın arada kalmışlığını betimlemekte ve insan ve insan olmayan bedenler arasındaki kesin çizgilerle çizilmiş farkların ortadan kalktığını göstermektedir Anahtar Sözcükler İnsansonrası Kuram, İnsansonrası Bedenler, Klonlanmış Bedenler, Toksik Bedenler, Sibernetik Bedenler, Kazuo Ishiguro, Never Let Me Go, Indra Sinha, Animal's People, Justina Robson, Natural History
Özet (Çeviri)
Focusing on three representation of posthuman bodies as cloned bodies in Kazuo Ishiguro's Never Let Me Go (2005), toxic bodies in Indra Sinha's Animal's People (2007), and cyborg bodies in Justina Robson's Natural History (2004) from the theoretical perspectives of posthuman definition of what it means to be human, this study discusses the changing concept of the body. In this context, the integral and dynamic connection between a human body and the world is of special significance, which opens up new possibilities to reconfigure the human body that is no longer conceded separate from the nonhuman world but embodied in it. Each of the novels significantly displays the in-betweenness of humans by making them interact with chemical substances, machines, and other nonhuman entities, and shows how clear-cut distinctions between the human and the nonhuman bodies have collapsed. Keywords Posthumanism, Posthuman Bodies, Cloned Bodies, Toxic Bodies, Cyborg Bodies, Kazuo Ishiguro's Never Let Me Go, Indra Sinha's Animal's People, Justina Robson's Natural History