Yüksek boyutlu kozmoloji modelleri ve iç boyutların dinamik olarak indirgenmesi (Kaluza-klein kozmolojileri)
Higher dimensional cosmological models and dynamical reduction of internal dimensions (Kaluza-klein cosmologies)
- Tez No: 16643
- Danışmanlar: PROF.DR. Z. ZEKERİYA AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi YÜKSEK BOYUTLU KOZMOLOJİ MODELLERİ VE İÇ BOYUTLARIN DİNAMİK OLARAK İNDİRGENMESİ (KALUZA-KLEIN KOZMOLOJİLERİ) Şuayyip Salim Özkurt Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Z. Zekeriya Aydın 1991, Sayfa: 47 Jüri : Prof. Dr. Z. Zekeriya Aydın Prof. Dr. Tekin Dereli Prof. Dr. Ferit Öktem Birinci mertebeden etkin sicim alan denklemlerinin dinamik boyutsal indirgenimi ele alınmıştır. Bir süpersicimin uyarılmış kütlesiz bozonik kipleri bir graviton, Yang-Mills alanları, bir dilaton ve bir Kalb-Ramond 3 form alanından ibarettir. Bu tensör alanlarının dinamik evrimini tarif eden etkin sicim alan kuramı eylemi, sicim gerilim sabitinin birinci mertebesine kadar, Einstein-Hilbert terimi, Gauss-Bonnet terimi ve anomalilerin yokedilmesi için mutlaka gereken Lorentz ve Yang-Mills ve Chern-Simons formlarını içermektedir. Burada heterotik sicim modellerine karşı gelen bir eylem incelenmektedir Sıfır torsiyonlu şartlı varyasyonel alan denklemleri bulunmuş ve bunların D= 4+n boyutta genellenmiş bir Robertson-Walker metriğinden başlanarak kozmolojik çözümlerine bakılmıştır. D=10 boyutta 3IV - uzayın genleşme fonksiyonunun, t kozmik zamanın bir kuvveti gibi büyüdüğü, iç uzayın genleşme faktörünün ise t'nin bir kuvveti gibi küçüldüğü bir çözümler sınıfı verilmiştir. Gözlenen uzayın 3 - boyutlu olması evrensel düzgün bir Kalb-Ramond alanının varlığına bağlanmış olmaktadır. ANAHTAR KELİMELER : Kozmoloji, Relativistik Kozmolojik Modeller, Standart Kozmolojik Modeller, Kaluza-Klein Kozmolojileri, Sicim Kuramı, Sicim Kuramı Kökenli Kozmoloji Modelleri Etkin Sicim Alan Kuramı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis HIGHER DIMENSIONAL COSMOLOGICAL MODELS AND DYNAMICAL REDUCTION OF INTERNAL DIMENSIONS (KALUZA-KLEIN COSMOLOGIES) Şuayyip Salim Özkurt Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor : Prof. Dr. Z. Zekeriya Aydın 1991, Page: 47 Jury : Prof. Dr. Z. Zekeriya Aydın Prof. Dr. Tekin Dereli Prof. Dr. Ferit Öktem The dynamical dimensional reduction of first order effective string equations is considered. The massless bosonic excitation modes of a superstring consist of a graviton, Yang-Mills fields, a dilaton and a Kalb-Ramond 3-form field. The effective string field theory action describing the dynamical evolution of these tensor fields to first order in string tension includes the Einstein-Hilbert term, the Gauss-Bonnet term, plus the Lorentz and Yang-Mills and Chern-Simons forms that are essential for the cancellation of anomalies. Here a model related with heterotic string theories is considered. The zero-torsion constrained variational fieldVI equations are found. The cosmological solutions are determined starting from a generalized Robertson Walker metric in D = 4 + n dimensions. A class of solutions in D = 10 dimensions for which the 3- space expansion function increases as a power of the cosmic time t, while the internal space expansion function decreases as a power of t is given. The fact that the actual space is 3 - dimensional is tied to the existence of a global uniform Kalb-Ramond field. KEYWORDS: Cosmology, Relativistic Cosmological Models, Standard Cosmological Models, Kaluza-Kein Cosmologies, String Theory, String“Induced”Cosmological Models, Effective String Field Theory.