Gaziantep'teki Suriyeli sığınmacılar üzerinden güvenlik politikası ve neoliberalizm eleştirisi
Critique of security politics and neoliberalism over the Syrian refugees in Gaziantep
  1. Tez No: 456865
  2. Yazar: ZEYNEL BEŞLİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA TAŞKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez Suriye meselesi ve neoliberalizm ilişkisini eleştirel bir bakışla ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda 2011 yılından günümüze dek devam eden Suriye'deki iç savaşın uzamları, buna bağlı ortaya çıkan göç süreci ve bu sürecin Suriyeliler ve Türkiyeliler üzerindeki etkisi ele alınmaktadır. Birinci bölümde neoliberalizmin yüce kavramı olan güvenliğin bir tür hükmetme şekli olarak nasıl kullanıldığı ve güvenliğin göçe etki eden ilişkisel bağları, Suriyeliler üzerinden ortaya konulacaktır. İkinci bölümde Suriyeli sığınmacıların savaştan kaçışı ve Türkiye'deki yeni hayatları üzerinden yaşam pratikleri incelenecek, böylece Suriyelilerin Türkiye toplumunda kültürel etkileşimler başta olmak üzere ekonomik ve sosyal hayatlarındaki önemli sorunlar irdelenecektir. Üçüncü bölümde ise Türkiyelilerin Suriyeliler ile olan ilişkileri gündelik deneyimler üzerinden ayrıntılı olarak incelenecek, Suriyelilere yüklenilen siyasal, ekonomik ve kültürel olumsuzlayıcı davranışsallığın nedenlerine değinilecektir. Son bölümde ise tezin ana eksenini oluşturan neoliberal güvenlik algısının sosyal, siyasal ve ekonomik ilişkileri yönetip yönlendirme etkisinden söz edilecek; güvenliğin Suriyeliler ve Türkiyeliler üzerindeki etkisinin sonuçları toparlayıcı olarak aktarılacaktır. Anahtar Sözcükler Suriye, Neoliberalizm, Güvenlik, Radikal Eleştiri, Ekonomi, Gaziantep, Göç, Sığınmacı.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to critically examine the relationship betweeen the Syrian issue and neoliberalism. In this context, the impact of the Syrian civil war on Syrian and Turkish people, as well as migration will be examined. The first chapter of the thesis examines how neoliberalism's sublime concept, security, is used as a form of government upon the Syrian people. The second chapter focuses on the Syrian refugees in Gaziantep, and their life conditions, thereby examining their interaction with Turkish people and social and economic problems in Turkish society. In the third chapter, the relationship between Turkish people and Syrian people will be examined in the context of everyday life, showing why they are treated culturally, economically and socially negative. The last part deals with the concept of security and its impact over the Syrian and Turkish people. Key Words Syria, Neoliberalism, Security, Radical Critique, Economy, Gaziantep, Migration, Refugee