Sübstitüe pirazol-4-karbaldehidin sentezi ve ileri kademe reaksiyonlarının araştırılması
Synthesis of substituted pyrazole-4-carbaldehyde and investigation of advanced stage reactions
  1. Tez No: 456940
  2. Yazar: MUNA AL MOUSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ KASIMOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Pirazol bileşiği, birbirine komşu iki azot atomu ve üç karbon atomu içeren beş üyeli heterosiklik bileşikleridir. Heterosiklik bileşiklerin önemli bir sınıfını oluşturur. Önemli farmakolojik, zirai ve biyolojik aktivitelerinden dolayı son yıllarda farklı yapıda birçok pirazol bileşiği tasarlanmıştır. Bu nedenle heterosiklik bileşiklerin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi önem kazanmıştır. Akridin ise doğal bir halka sistemi olmayıp, boya ve bazı değerli ilaçların sentezinde kullanılan bir sentetik moleküldür. Bu çalışmada, çeşitli biyolojik aktivite potansiyeline sahip olan, yeni tasarlanmış pirazol-akridin bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonları amaçlandı. Bunun için başlangıç bileşiğimiz olan 1-(benzo[d]tiyazol-2-il)-3-(4-klorofenil)-1H-pirazol-4-karbaldehit bileşiği literatüre göre sentezlendi. β-diketon (5,5-dimetilsiklohekzan-1,3-dion) ve çeşitli aromatik aminlerle halkalandırılarak farklı biyolojik aktif gruplar içeren yeni pirazol-akridin-sülfonamit türevleri sentezlendi. Sentezlediğimiz bileşiklerin yapıları: FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve kütle spektrum dataları kullanarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
Pyrazole compound is a five membered of heterocyclic molecule with two neighboring nitrogen atoms connected with three carbon atoms. İt forms an important class of heterocyclic molecules. Recently many pyrazole compound with different structures are designed because of its important pharmacologic, agricultural and biological activities. Therefore, the investigation of heterocyclic compound's synthesis and biological activities gained importance. Acridine also is a synthetic molecule used in dye and some valuable drug synthesis without having a natural ring system. In this study, it is aimed to synthesize and characterize newly designed pyrazole-acridine compounds having different biological activity potentials. Therefore, in the first step we synthesized our compounds of 1-(benzo [d] thiazol-2-yl)-3-(4-chlorophenyl)-1H-pyrazole-4-carbaldehyde according to literature. New pyrazole-acridine-sulfonamide derivatives containing different biologically active groups are synthesized by ringing by -diketone (5,5-dimethylcyclohexane-1,3-dione) and different aromatic amines. The synthesized compound structures emerged by using FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and mass spectrum data.