Benzotiyazol sübstitüe pirazol-4-karbaldehidin, çeşitli akridin türevlerinin sentezi ve karakterizasyonu
The synthesis and characterization of benzothiazole substituted pyrazole-4-carbaldehyde and different acridine derivatives
  1. Tez No: 456939
  2. Yazar: SAFA AL MOUSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ KASIMOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Akridin, Heterosiklik bir organik bileşiktir. Akridinler ilaç kimyasında ve organik kimyada önemli bir rol oynar. Akridin ve türevleri ilk olarak, ilaç ve antibakteriyel metaryal olarak kullanılmıştır. Son zamanlarda özellikle anti-tümör ajan olarak kemoterapik ilaçlarda kullanmak amacıyla birçok akridin türevi ve sentez metodlari geliştirilmiştir. Pirazoller, anti-inflamatuar, antiviral, antimikrobiyal ve antikanser aktiviteleri gibi çeşitli farmakolojik özelliklere sahip bileşiklere sınıfındandır. Yaptığımız çalışmalarda, pirazol, akridin, benzotiyazol ve sülfonamit gibi farklı sübstitüe biyoaktif gruplar içeren yeni pirazol-akridin türevlerinin sentezi gerçekleştirildi. Bu biyoaktif grupların, ilaç yapımında ve biyoloji alanında etkili olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, başlangıç bileşiğimiz olan 1-(benzo[d]tiyazol-2-il)-3-(4-bromofenil)-1H-pirazol-4-karbaldehit bileşiği ve sikloheksan-1,3-dion bileşikleri, diklormetan içerisinde ve p-TSA katalizörlüğünda riflaks edildi. Bir süre sonra reaksiyon karışımına farklı amin türevleri ilave edildi. Böylece akridin türevleri olan (SA-1), (SA-2), (SA-3), (SA-4), (SA-5), (SA-6), (SA-7) bileşikleri elde edildi. Elde edilen bileşiklerin yapılar; IR, 1H-NMR, 13C-NMR, Kütle Spektrumları yardımıyla aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
Acridine is a heterocyclic organic compound. Acridines have important roles in drug chemistry and organic chemistry. This first use of acridine and derivatives was realised as drug and antibacterial material. Recently, so many acridine derivatization and synthesis methods were developed with the aim useing in chemotherapic drugs as especialy anti-tumor agents. Pyrazoles is a compound class of having different pharmacological properties such as anti-inflamatuary, anti-viral, antimicrobial and anticancer activities. In our study, the synthesis of new pyrazole-acridine derivatives containing substituted bioactive groups such as pyrazole, benzothiazole and sulfonamides. The affects of these bioactive groups are knwon in drug production and biological fields. In this study, 1-(benzo[d]thiazole-2-yl)-3-(4-bromophenyl)-1H-pyrazole-4-carbaldehyde compound as our starter and cyclohexane-1,3-dione compounds were refluxed in dichloromethane with the catalysis of p-TSA. After a while, different amine derivatives were added to reaction mixture. As a result acridine derived compounds such as (SA-1), (SA-2), (SA-3), (SA-4), (SA-5), (SA-6), (SA-7) were obtained. The structures of already obtained compounds emerged with the help of IR, 1H-NMR, 13C-NMR and MASS spectral data.