Deniz ve kıyı yapılarına tesir eden hidrodinamik kuvvetlerin belirlenmesi
  1. Tez No: 45695
  2. Yazar: GÜRKAN ÖRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi ve Deniz Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Deniz ve Kıyı Yapılarına Tesir eden hidrodinamik kuvvetlerin belirlenmesinin ele alındığı bu Yüksek Lisans Tez çalışması kapsamında, a) Yüzyılımızın ikinci yarısından itibaren büyük gelişmelere paralel olarak gelişen kıyı mühendisliğinde kullanılan Deniz ve Kıyı Yapılarının çeşit boyut ve boyutlandırılmalarını etkile yen kriterler, b) Doğada düzensiz olarak oluşan rüzgarlar, dalgalar, akıntılar gibi olayların araştırıl ması, c) Dalgaların oluşumu için mevcut rüzgar verilerinden yararlanarak“Dalga Tahmin Yön temlerinin”ve“Dalga Spektrum Yöntemlerinin”belirlenmesi, d) Deniz ve Kıyı Yapılarına Etkiyen Hidrodinamik Kuvvetler ve büyüklüklerinin hesabı için geliştirilen yöntemlerin, nümerik metodlarla birbirleri arasında karşılaştırma yapılarak belirlenme si ve dalgaların kıyıdaki değişimleri, e) Ekonomik analiz için toplam maliyeti minumum yapan proje dalgasının seçilmesi ve daha büyük dalgaların oluşma risklerinin bulunması, bu amaçla dalga tahmini ve istatistiğini yapabilmek için çeşitli dağılım ve istatiksel metodların belirlenmesi, f) Dalga ölçümlerinin bulunmadığı yerlerde söz konusu istatistiklerin rüzgar verilerinden türetilmesi amacıyla, seçilen bir spektrum yöntemi ile sadece yöne bağlı rüzgar hızlarından hareketle, ihtiyaç duyulan dalga karakteristiklerinin gerçeğe en yakın bir şekilde bulunmasını sağlayan bir bilgisayar programı vasıtasıyla belirlenmesi, konuları incelenerek, belirlenen bir yöre için temin edilen veriler yardımıyla örnek çözül müştür. Son olarak bu konudaki sonuç ve öneriler belirtilmiştir. XTV
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis which the main subject is to determine the effects of hydrodynamic forces upon sea and coastal structures contain the following, a) The criteria affecting the type of structure, design and the dimensions of sea and coastal structure from the secondhalf of this century. b) Study of the winds, waves and currents occuring randomly in nature. c) Detemination of 'wave estimation methods' and“wave spectrum methods”by using the existing wind data forming the waves. d) Determination of wave changes approaching the shoreline and compare the methods which was developed to determine the hydrodynamic forces upon the sea and coastal structures by using numerical methods. e) To select the project wave making the cost minimum and to find the risks for the greater waves, to achieve this, to determine the distributional and statistical methods to guess the wave and statistics. f) Determination of wave characteristics statically by using a software program in cases where there are using the spectral method based on the direction of wave velocity. An example has been solved by using the data gathered in the selected site and the results and suggestions have been stated. XV