Düşük sıcaklıklı jeotermal sahalarda organik rankin çevrimi (ORC) ile elektrik enerjisi üretiminde Afyon Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş. modellemesi
Electricity generation with organic rankine cycle (ORC) in low temperature geothermal field and modelling of Afyon Geothermal Electric Production CO.
  1. Tez No: 456950
  2. Yazar: CİHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ EBEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yenilenebilir ve sürekli bir enerji kaynağı olan jeotermal enerji, ülkemizin de içinde bulunduğu jeotermal enerji açısından şanslı ülkeler için bir kaynak oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra; ucuz, temiz ve çevre dostu olması; sıfıra yakın emisyona sebebiyet vermesi en önemli özelliklerindendir. Türkiye dünyada jeotermal enerji potansiyeli en yüksek ülkelerden biri olmasına rağmen, ne yazık ki sonsuz enerji kaynağı jeotermalde potansiyelin sadece küçük bir bölümünü değerlendirilebilmektedir. Jeotermalde kullanılan potansiyelin artırılabilmesi düşük sıcaklıklarda da yenilikçi sistemlerin kullanılmasıyla mümkün olacaktır. Bölgemiz, Jeolojide belirtilen düşük sıcaklıklı sahalar kavramı içerisinde yer almaktadır. Bu çalışmada Afyon Jeotermal Elektrik Üretim Tesisi ile bölgemizde ilk denemesi yapılacak olan ORC (Organik Rankin Çevrimi) sistemi tasarım, verimlilik ve Elektrik üretimi açısından incelenmiştir. Sistem çalışma aralıkları Scada yazılımı ile oluşturulan simülasyona girilmiş ve parametre değişimlerine göre ortaya çıkan verim değişimleri hesaplanarak incelenmiştir. Modelin kurulması ile sistemin kararsız çalışma aralıkları ve veriminin negatif olduğu alanların tespitinin yapılabilmesini kolaylaşacaktır.
Özet (Çeviri)
As a renewable and sustainable energy source geothermal energy is a reliable energy source for a number of fortunate countries in terms of geothermal energy such as Turkey. Furthermore it is cheap, clean, environmentally friendly and one of the most important features give rise to emissions close to zero. Although geothermal energy potential of Turkey is one of the highest countries in the world, unfortunately, only small part of this endless geothermal potential can be assessed. Increasing the utilization of the geothermal potential will be possible through the use of innovative approaches which are exploiting the geothermal energy at low temperatures. Afyon region is located in the concept of low-temperature field specified in geological terms. Therefore, in this work first attempts of electric power generation at Afyon Geothermal Power Plant with the ORC (Organic Rankine Cycle) system design have been examined in terms of efficiency and electricity generation. System operation parameters have been entered into the simulation created with the SCADA software. The changes in efficiency have been calculated according to the variations of system parameters. With the establishment of the system model, it will be easier to detect the operating regions where the system becomes unstable and recognize the areas where overall efficiency of the system is negative.