Güneydoğu Karadeniz ekosisteminde yaşayan tirsi (Alosa immaculata Bennet, 1835)'lerin biyo-ekolojik özellikleri
Bio-ecological characterisic of pontic shad (Alosa immaculata Bennet, 1835), in Southeast Black Sea
- Tez No: 456954
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHŞAN EVREN MAZLUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma Güneydoğu Karadeniz' de Mart 2012-Şubat 2013 tarihleri arasında avlanan tirsi balığı (Alosa immaculata, Bennet 1835)' nın bazı populasyon parametreleri ve beslenme ekolojilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 7 aylık süre içerisinde 236 adet (176 dişi ve 60 erkek) tirsi örneklenmiştir. Tüm bireyler için minimum ve maksimum boylar 12.5-32.8 cm (Ort±Se; 22.25±0.09) olarak tespit edilmiştir. Dişi bireylerin ortalama boyları, erkek bireylerin ortalama boylarından istatistiksel olarak daha büyük olduğu tespit edilmiştir (t test, p= 2.05E-10). Dişi bireyler ve tüm bireyler için büyüme pozitif allometrik (p0.05) olarak belirlenmiştir. Alosa immaculata' ların diyet kompozisyonlarında toplamda 24 adet prey grubu belirlenmiştir. Mide içeriklerinde rastlanılan baskın prey grupları Nematoda sp., E. encrasicolus, T. trachurus ve S. sprattus olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine some population parameters and feding ecology of pontica shad (Alosa immaculata Bennet, 1835) between March 2012-February 2013 in the Southeastern Black Sea. A total of 236 shad (176 female and 46 male) was investigated throughout seven months. Lenght was ranged between 12.5-32.8 cm (Mean±Se; 22.25±0.09) for all specimens. Mean total lenght of females was higher than males (t test, p= 2.05E-10). Positive allometric growth was determined for both and females (p0.05). A total of 24 prey groups were identified in the diet compositions. The predominant groups of the total bulk diet are Nematoda sp., E. Encrasicolus, T. trachurus and S. sprattus.