Yeşil çay katkılı yenilebilir kaplama uygulanan gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) filetolarındaki bazı kalite değişimlerinin belirlenmesi
Determination of some quality changes of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fillets applied green tea added edible coating
- Tez No: 456953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN KORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, alabalık atıklarından elde edilmiş toz protein hidrolizatı ve yeşil çay ekstraktı ile yapılan yenilebilir kaplama ile alabalık filetoları kaplanmış ve soğuk muhafaza (4±1 ˚C) koşullarında 13 gün boyunca meydana gelen kalite değişimleri gözlenmiştir. Çalışma materyali olarak ortalama ağırlıkları 226,40 g olan toplamda 10 kg porsiyonluk gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss), toz protein hidrolizatı ve yeşil çay ekstraktı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, trout fillets were covered with edible coating made from protein hydrolyzate and green tea extract and their quality changes were investigated for 13 days under cold storage (4 ± 1 °C) conditions. A total of 10 kg of rainbow trout ( 226.40 g), powder protein hydrolyzate and green tea extract were used as working material.