Time-like yüzeylerin geometrisi üzerine
On the geometry of time-like surfaces
- Tez No: 45697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Rf Minkowski 3-uzayında bir (c) time-like eğrisinin Frenet ve Darboux üçyüzlülerinin sonucu olan Frenet ve Darboux ( ani dönme ) vektörleri arasındaki bağıntılar bilinmektedir.Bu ani dönme vektörleri, Lorentziyen geometride ve kinematikte önemli rol oynar.Ömeğin, bir time-like yüzeyin (oı) time-like ve (c2) space-like parametre eğrileri ile keyfi bir (c) time-like eğrisinin Darboux ani dönme vektörleri arasında Û0 w = Wicosh O + W2Sinh 6 + N- - ds eşitliği vardır.Burada N, yüzey normali ve 0, (c) ile (c,) arasındaki hiperbolik açıdır.(c) time-like eğrisi yerine buna dik olan (Cq) space-like eğrisi seçilirse.yukardaki eşitlik d0 w0 = WtSinh $ + w2cosh 9 + N -- ds biçimine dönüşür.lki formülden time-like yüzeyler için Euler, O.Bonnet, Liouville ve Enneper formülleri elde edilir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the Minkowski 3-space Rf as a result of using the Frenet and Darboux trihedrons of a time-like curve (c), some of the relationship are known between the Frenet and Darboux (instantaneous rotation) vectors. These instantaneous rotation vectors have very important roles in Lorentz geometry and kinematics. For instance, there is an equality of w = w1cosh 9 + W2Sinh 9 + N- - ds between Darboux vectors of the parameter curves (cO and (cs) and arbitrary space-like curve (c) on a time-like surface. Here N is normal of surface and 9 is an hyperbolic angle between (c) and (Ct).lf a space-like curve (Co) which is perpendicular to time-like curve (c), is taken, the above equality turns into the formula d9 Wo = wisinh 9 + W2C0sh 9 + N- -. ds Euler, O.Bonnet, Liouville and Ennper formulas are obtained as a result of these two formulas for the time-like surfaces. IV