R31 minkowski 3-uzayında space like eğrilerin frenet ve darboux vektörleri
The frenet and darboux vectors of the space like curves at minkowzki 3-space R31
- Tez No: 50436
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
oz Rj 3-Boyutlu Minkowski uzayında katı bir dik üçyüzlüsünün Darboux (ani dönme ) vektörünü kullanarak, b binormali time-like vektör olan bir (c) space-like uzay eğrisinin Frenet üçyüzlüsü için Frenet (ani dönme) vektörü elde edildi, (c) eğrisi bir space-like yüzey üzerinde olduğu zaman Darboux üçyüzlüsüne ait Darboux (ani dönme) vektörü ifade edildi, (cı) ve (C2) parametre eğrileri ile keyfi bir (c) eğrisinin Darboux vektörleri arasında, space-like yüzeylerin geometrisi için baz teşkil eden, temel bir bağıntı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Darboux (instantaneous rotation) vector of a solid perpendicular trihedron in the Minkowski 3-space R, are used to find the Frenet (instantaneous rotation) vector for the Frenet trihedron of a space -like space curve (c) with the binormale b being a time-like vector. The Darboux trihedron and the Darboux (instantaneous rotation) vector were found when the curve (c) is on a space -like surface.A fundamental rotation as a base for the geometry of space-like surfaces was obtained among Darboux vectors of the parameter curves (ct), (C2) and an arbitrary curve (c) on a space-like surface. II