Toplu konut alanlarında sürdürülebilir drenaj sistemleri
Sustainable drainage systems in housing estate
- Tez No: 456974
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HASDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sürdürülebilir drenaj sistemleri yağışın toprak tarafından emilmeyen kısmının olumsuz etkilerini azaltmak ve bu sulardan faydalanabilmek için yaygın bir şekilde kullanılır. Bu suların doğru yönlendirilmesiyle durgun su habitatları ve su temalı rekreasyonel tesisler oluşturulabilir. Durgun sular (göller, göletler vb.); akarsulara (nehirler, dereler, hendekler vb.) göre, sulak alan bitki türleri ve su hayvanları (özellikle omurgasızlar) için çok daha uygun yaşam alanları oluşturur. Kentleşmenin yağış sonrası oluşan yüzey sularına en önemli etkisi miktar ve kalitedeki değişikliklerdir. Şehirleşme ile paralel olarak su sızdırmaz yüzeylerin artması, yağış sularının bu alanlardan kontrollü bir şekilde uzaklaştırılamaması sellere, taşkınlara, toprak erozyonuna; sızıntı, buharlaşma ve yeraltı suları oluşumunun azalmasına sebep olmaktadır. Kentsel alanlarda yağmur ve kar yağışı sonucu oluşan yüzeysel akışın, bu alanlardan hızlı bir şekilde taşınması için ekolojik olmayan geleneksel drenaj yöntemleri kullanılmaktadır. Oysa, bu suları daha yerel çözümlerle işlevsel hale getirmek, özellikle içerisinde su ögesi bulunduran toplu konut alanlarında, çok daha ekolojik, ekonomik ve görsel fayda sağlayacak şekilde tasarımı ve uygulaması mümkündür. Bu çalışmada toplu konut alanlarında yapımı düşünülen su ögesinin, yüzde yüz çevre dostu, geleneksel klorlu havuzların aksine kimyasal madde kullanılmayan, ekolojik, tamamen doğal bir arıtma sistemi olan sürdürülebilir drenaj sistemleriyle nasıl oluşturulacağı ortaya konulmuştur. Tez konusu; İstanbul, Halkalı'daki Bosphorus City ve bu projenin devamı niteliğinde olan, İstanbul Sarayları toplu konut alanlarına eleştirel bir yaklaşım geliştirerek; Amerika'nın Florida eyaletinin Orlando şehrinde bulunan, Walden Palms toplu konut projesindeki su ögesini ve Singapur'daki Bishan Parkı irdeleyerek örneklendirilmiştir. Çalışma alanlarındaki su ögeleri ekolojik tasarım ilkelerine uygunluk ve sürdürülebilir drenaj sistemlerinin ekolojik faydalarını sağlama kriterlerine göre karşılaştırılmıştır. Bu yöntemle toplu konut alanlarındaki su ögelerinin oluşturulma şekilleri hakkında öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainable Drainage Systems is used widely to reduce the unfavourable effects of runoff from rainwater which can't be absorbed by the ground and to take advantage of water. Still water (ponds) are much proper habitats for semi aquatic vegetation and invertebrates than rivers and trenches. This study, will reveal how to constitute the water item with a totally environmental friendly, ecologic, without any use of chemicals, fully natural treatment of sustainable drainage systems in housing estates. The major impacts of urbanization on aquatic environment is the changes in the quantity and quality of runoffs. Increasing impervious surfaces cause conversion of rainwater to surface runoff, resulting flooding, soil erosion, together with reduction of infiltration, evapotranspiration, interception and recharge of groundwater. Non-ecological traditional drainage systems are used to remove the large amount of surface water from the urbanized areas as quickly as possible. Whereas, making those waters functional with local solutions can add some value in the perspective of ecology, economy and amenity. The subject of this thesis will be supported by several examples. The complement each others of two projects, Bosphorus City and Istanbul Sarayları in Halkalı, Istanbul will be criticised. The natural ponds of a housing estate called Walden Palms in the city of Orlando, Florida in U.S.A. and Bishan Park in Singapur investigated as a good example. The water items in the examined fields were compared as being suitable with the ecological design policies. Proposals regarding the composing forms of water items in housing estates bringed forward with this procedure.