Boyar maddelerin çeşitli adsorbanlarla adsorpsiyonunun incelenmesi
Investigation of adsorption of dyes with various adsorbents
  1. Tez No: 456973
  2. Yazar: EDA TOPÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Su kaynaklarının kirlenmesindeki sebeplerin başında boyar madde içeren endüstriyel atıksu gelir. Toksik olduğu gibi, ekosistemi ve de insan sağlığını da tehdit eden bu boyalar, güneş ışığına, sıcaklığa karşı dirençlidir. Dünya çapında, tekstil, deri, ilaç, gıda gibi birçok büyük endüstride yıllık 7 × 105 ton miktarında 10,000 farklı boya ve pigment üretimi olmaktadır. Endüstride mevcut olan boyar maddelerin, çevreye deşarj edilmeden önce arıtılması işlemi için birçok fiziksel ve kimyasal yöntem kullanılmakta ve gelişen teknoloji ile bu yöntemler iyileştirilmektedir. Bu çalışmada, metilen yeşili boyar maddesinin, kitosan ve silika jel maddeleriyle sulu ortamdan adsorpsiyon yöntemiyle uzaklaştırılması incelenmektedir. Bu çalışmanın amacı, adsorpsiyon yöntemiyle sulu çözeltideki metilen yeşilinin maksimum oranda uzaklaştırılmasıdır. Bu nedenle çalışmada optimum pH ve sıcaklıkları, maksimum adsorpsiyon sağlanabilmesi için optimum adsorban ve başlangıç boyar madde konsantrasyonu belirlenmiştir. Deneyler 25, 35 ve 45°C' de, üç farklı sıcaklıkta gerçekleştirilmiştir. Analizler için UV spektrofotometre kullanılmış, Freundlich, Langmiur ve Temkin izotermleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Industrial waste water containing dyes are main reason for the pollution of water resources. These dyes are toxic and threaten ecosystems and the human health, are resistant to sunlight and to temperature. Worldwide production of dyes in textile, leather, pharmaceuticals and many large industries such as food, constitutes 10,000 different dyes and pigments with an amount of 7 × 105 tons annually. In the present industry, several physical and chemical methods and technologies are used for the purification process of waste water before it is discharged to the environment, moreover these methods are being improved. In this study, removal of methylene green from aqueous media by chitosan and silica gel with adsorption processes is analyzed. The purpose of this study, is the removal of the methylene green in the aqueous solution with adsorption process at the maximum rate. Therefore, optimum pH and temperature, the optimum amount of adsorbent-adsorbate was investigated to ensure maximum adsorption. Experiments were performed at three different temperatures, 25, 35 and 45°C. UV spectrophotometer was used for analysis and Freundlich, Langmuir and Temkin Isotherms were investigated.