The Development of a simulation model and a computer package for a single bus lane
Tek otobüs hattı için bir simülasyon modelinin ve bilgisayar paketinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 45699
  2. Yazar: HAKAN YAŞARCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BAYRAM SU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ulaşım, Industrial and Industrial Engineering, Transportation
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Bu çalışma; bir olay-bazlı kesikli simülasyon çalışmasıdır. Diğer hatlardan bağımsızlaştırılan bir otobüs hattı için bir model geliştirilmiştir. Gerçek bir hattan toplanan verilerle bir hipotetik hat kuruldu ve bu model yardımıyla bu hipotetik hat için zaman çizelgeleri hazırlanıp test edildi. iki aşamalı olarak düşünülen modelin ilk aşaması otobüsler için kalkış çizelgeleri hazırlamakta, ikinci aşaması da bu çizelgeleri kullanarak hat simülasyonu yapmaktadır. Modelin ilk aşamasında zaman çizelgeleri hazırlanırken, kısaca gelecekteki yolcuları görebilmek olarak tanımlanabilecek“adaptive scheduling”kavramı esas alınmıştır. Yapılan simülasyon denemeleri sonucunda“adaptive schedul ing ' e”göre hazırlanan zaman çizelgelerinin seferlerimizin etkinliğini artırdığı ortaya çıkmıştır. Model için bilgisayar programı geliştirilirken Turbo Pascal 5.5 kullanılmıştır. (ü)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is an event-based discrete event simulation study. A simulation model was developed for a lane which was separated from other lanes. A hypothetical lane was built up with the help of the collected data from a real lane. With the help of the model, time-tables were pre'pared for this hypothetical lane and tested. The model has two parts. The first part prepares the time tables and the second part carries o^it a bus lane simulation with these time-tables. The first part of the model makes use of^the idea“adaptive scheduling”(which forsees the future behaviour of passengers and schedules accordingly) while preparing time-tables. At the end of the several runs of simulation, it was found that the time-tables prepared with using the idea“adaptive scheduling”increased the effectiveness of the trips. Turbo Pascal 5.5 was used while developing the computer package. (i)