Turgutlu kaplıcalarının hidrojeolojik incelenmesi
Hydrogeological study of the Turgutlu hot springs
  1. Tez No: 45700
  2. Yazar: GÜLTEKİN TARCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ FİLİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 409
Özet
öz Turgutlu'nun yaklaşık 15 km kuzeydoğusunda yer alan inceleme alanında litolojik, stratigrafik ve hidrojeolojik özelliklerine göre sekiz ayrı kaya birimi ayırtlanmıştır. Bunlardan alttan üste doğru sırasıyla Mesozoik şistler, mermerler, şist-mermer-fillit ardalanması ve dolomitik mermerler Menderes Masifi'ne ait kayaçlardır. tzmir-Ankara Zonu'na ait ofiyolitik kayaçlar dolomitik mermerleri bindirme fayı ile üstler. Çakıltaşı, kumtaşı, kiltaşı, çamurtaşı, marn ve gölsel kireçtaşlanndan oluşan Neojen yaşlı karasal tortullar tüm birimleri uyumsuz olarak örter. Kuvaterner yaşlı alüvyon ve traverten birimleri yörenin en genç oluşuklarıdır. Sıcak sular meteorik kökenli olup, yavaş yeraltı çevrimine sahiptir. Hazne kayaları mermerler, örtü kayaları, Neojen yaşh tortulların killi düzeyleridir. Toplam kaynak debileri 50-100 l/s, kaynak çıkış sıcaklıkları 30°C - 80°C arasında değişen bu sıcak suların kaynak gözeleri sık sık değişmektedir. Hazne sıcaklıkları çeşitli jeotermometre uygulamalarına göre 100°C-150°C arasında değişir ve silikat mineralleri bozunum denge diyagramında kaolinit ve montmorillonit zonunu yansıtır. Alanda saptanan 48 sıcak-soğuk su noktasından 1992' de bir yıl boyunca her ay periyodik örnekleme yapılmış ve aylara göre fizikokimyasal özelliklerin değişimleri incelenerek yorumlanmıştır. Su noktalan kökenlerine, sıcaklıklarına ve kimyasal özelliklerine göre yedi ayrı grup altında toplanmıştır. Bunlar, soğuk maden sulan, sıcak maden sulan, Gediz Nehri sulan, Neojen yaşlı sedimentlerden gelen sular, alüvyondan gelen sular, mermerden gelen sular ve yağmur sulandır. Aynca yıllık kimyasal analiz ortalamalan dikkate alınarak hazırlanan hidrokimyasal fasiyes haritalan ve yeralüsulan jeokimyasal haritalan ile suların çeşitli sınıflanmasına ve kullanılabilme özelliklerine de değinilmiştir. Alandaki sıcak ve soğuk tüm maden sulan sodyum bikarbonathchr. Sodyum iyonunun artışı tersine kalsiyum iyonunun azalışı çok hızlı kalsiyum karbonat çökelişi ve iyon değişimi ile açıklanabilir. Şistlerdeki ya da Neojen yaşlı tortulların killerindeki sodyum iyonunun, sudaki kalsiyum karbonat çözünürlüğü nedeniyle artan kalsiyum iyonu ile yer değiştirmesi sonucu oluşan doğal yumuşatma reaksiyonu oldukça olasılı görünmektedir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study area is located approximately 15 km from Turgutlu. The basemert is formed from Menderes Massif rocks, which consist of schists, marbles, schist- phyllite-marble intercalations and dolomitle marbles from bottom to top. The ophiolitic rocks, which belong to the İzmir Ankara Zone, overlie the dolomitle marbles of the Menderes Massif rocks with a low angle upthrust fault The Neogene aged terrestrial sediments, which consist of conglomerates, sandstones, claystones, marls and lacustrine limestones cover all of the units discordantly. The Quaternary alluvium and travertine are the youngest units in the study area. The hot water in mis area is of meteoric origin and its circulation velocity in the ground is slow. Since the marbles are the reservoir rock of the hot water and the clay levels of the Neogene sediments are the cap rocks of the geothermal system, a heat convection trend occurs. 'The total spring yield varies berween 50 L/s -100 L/s and their temperatures vary from 30°C to 80°C. The reservoir temperature of these waters varies between 100°C-150°C according to the various geothermometer applications. All of these waters are plotted on die kaolinite and monmorillonite zones on the stability diagrams. 48 reference points were selected and water samples were obtained periodically during the 12 months of 1992 for chemical analysis. The variations in physical and chemical characteristics of the water were interpreted later. In addition, the hydrochemical facies and geochemistry maps of groundwater in the study area were prepared showing the areal distribution of water types. Reference points in the study area were divided into seven groups on the basis of origin, temperature and chemical composition. These are: cold mineral water, thermal mineral water, Gediz stream water, Neogene sediments water, alluvium water, marble water and rain water. All of the thermal and mineral water in the study area reflect the sodium bicarbonate water types. The increase in sodium and the decrease in calcium can be explained by ion exchange and rapid calcium carbonate precipitation. The most likely possibility appears to be the natural softening reaction of cation exchange for Na+ on clays of schists or Neogene sediments and these will be discussed here. u