Antalya'da narlarda Alternaria alternata (Fr.) Keisl. ve Coniella granati (Sacc.) Petr. & Syd.'nin yaygınlıklarının belirlenmesi
Determination of the prevalence of Alternaria alternata (Fr.) Keisl. and Coniella granati (Sacc.) Petr. & Syd. on the pomegranates in Antalya
  1. Tez No: 457002
  2. Yazar: RAMAZAN KARATEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma kapsamında 2015 yılı Nisan ve Kasım ayları arasında Antalya İli Kumluca, Finike, Konyaaltı, Döşemealtı, Aksu ve Serik ilçelerinde bulunan toplamda 42 nar bahçesinde yaprak ve meyvelerde sörveyler yapılmıştır. Bahçeler, toplam üretim alanının %1,5'inde bölgeyi temsil edecek şekilde belirlenmiştir. Sörveylerde arazi çıkışları narın fenolojik dönemlerine göre çiçek öncesi, çiçek + meyve tutumu, genç meyve, meyve olgunlaşma ve olgun meyve döneminde yapılmıştır. Sörveylerde toplanan hastalıklı yaprak ve meyve örnekleri laboratuvara getirilerek izolasyonlar yapılmış, hastalık oranları hesaplanmıştır. Ayrıca sörveylerde hastalık belirtisi skala değerleri kullanılarak sayımlar yapılmış ve hastalık indeks formülünden hastalık şiddetleri hesaplanmıştır. Yapılan gözlemler sonucunda Alternaria alternata yaprak hastalık oranı %13,60 olarak hesaplanmış, hastalığın fenolojik olarak arttığı gözlemlenmiştir. Alternaria alternata meyve hastalık oranı %3,29 olarak hesaplanmış olup olgun meyve ve çiçek + meyve tutumu döneminde yoğun olarak görülmüştür. Coniella granati meyve hastalık oranı ise %1,54 olarak tespit edilmiştir. Fenolojilere göre Coniella granati hastalık oranında az miktarlarda artış olduğu; en yüksek oranın olgun meyve döneminde olduğu görülmüştür. Alternaria alternata yaprak hastalık şiddeti %5,88 oranında Alternaria alternata meyve hastalık şiddeti %1,45 oranında ve Coniella granati hastalık şiddeti ise %0,66 oranında hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of this study, several surveys were conducted in pomegranate orchards of Kumluca, Finike, Konyaaltı, Döşemealtı, Aksu and Serik districts of Antalya province between April and November in 2015. The orchards were selected to represent 1,5% of the total production area. Field studies for surveys were conducted according to the phenological periods of pomegranate as prebloom, bloom + fruit formation, young fruit, fruit maturing and mature fruit. Infected leaf and fruit samples collected in surveys were transported to laboratory for isolation and evaluation of infection rates. Also countings were made by using infection symptom scala values and disease intensities were calculated from disease index formula. As the result of observation, infection rate of Alternaria alternata on leaves was calculated as 13,60% and disease was found to be increasing phenologically. Infection rate of Alternaria alternata on fruits was calculated as 3,29% and it was observed as concentrating in fruit and bloom + fruit formation periods. Infection rate of Coniella granati on fruits was determined as 1,54%. The increase in infection rate of Coniella granati was low by phenology, the highest infection rate was observed in mature fruit period. Infection rate of Alternaria alternata on leaves and fruits was calculated as 5,88% and 1,45% respectively. Infection rate of Coniella granati was 0,66%.