Kitosan/farklı tip cloisite ile nanokompozit filmlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of chitosan/different types cloisite nanocomposites films
- Tez No: 457024
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu projenin ana amacı biyobozunur kitosan polimere uyumlu nano boyutlu organik kil maddesinin (Cloisite 15-A, Cloisite 20-A, Cloisite 30-B ve Cloisite Ca) kullanılmasıdır. Projenin ikinci amacı bu nano filmlerin mekanik, bariyer ve termal özelliklerini belirlemektir. Organik modifiye kil dolgu maddeleri farklı oranlarda kullanılarak (%0.5, %1, %2.5, %5) biyobozunur kitosan kompozit malzeme üretilmiştir. Üretilen bu kompozit filmlerin; gaz geçirgenlikleri (su buharı, oksijen), optik, mekaniksel ve termal özellikleri, temas açısı, FT-IR, diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC), X ışınları kırınımı (XRD) ve taramalı elektron mikroskop (SEM) analiz yöntemleri kullanılarak karakterizasyonu yapılmıştır.Bariyer özelliği gelişmiş ve termal olarak daha kararlı nanokompozitler yapılar kullanılan kil çeşidi ve konsantrasyonuna bağlı olarak elde edilmiştir. %1 veya %2.5'luk kil konsantrasyonunun filmlerin esneklik ve bariyer özellikleri dikkate alındığında en uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to produce a biodegradable chitosan polymer films containing nano-sized organic clay material (Cloisite 15-A, Cloisite 20-A, Cloisite 30-B also Cloisite Ca). The second objective of this project is to determine the mechanical,barrier and thermal properties of these nano films. Chitosan nanocomposites films are produced by mixing various percentage of nanoclays (0.5, %1, %2.5, %5) as filler. The films are characterized by measuring gas permeability (water vapor, oxygen), optical, mechanical and thermal properties, contact angle, FT-IR,differential scanning calorimetry (DSC), X-ray diffraction (XRD) and scanning electron microscopy (SEM). Improved barrier and thermal stability of nanocomposite are obtained depending on the clays and concentrations used. 1% or 2.5% clay are found to be the most appropriate to obtain optimum flexibility and barrier properties.