Self creation teoride çeşitli madde çözümleri
Solutions of various matter in self creation theory
- Tez No: 457023
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada Self creation teoride, homojen ve anizotropik silindirik simetrik Marder metriği için, karanlık enerji adaylarından olan chaplygin gaz çözümleri ve acayip (strange) kuark madde çözümleri araştırılmıştır. Modifiye Einstein alan denklemlerinin tam çözümünü elde edebilmek için Hubble parametresi ile hacim arasındaki bağıntı kullanılmıştır. Bu çözümler araştırılırken iki farklı model ortaya çıkmıştır. İki farklı model için elde edilen çözümlere göre geometrik ve fiziksel davranışlar grafikler yardımıyla tartışılmıştır. Son olarak Self Creation Teori Einstein alan denklemlerine indirgenerek çözümler ve çözümlerin fiziksel özellikleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research; strange quark matter solutions as well as a type of possible dark energy, chaplygin gas solutions within the Self creation theory were studied for the homogeneous and anisotropic cylindrically symmetric Marder metric. In order to obtain the exact solutions to the modified Einstein field equations, the correlation between Hubble's parameter and volume was used. Two separate models emerge during the process of these analyses. In accordance with the solutions reached for the different models, geometrical and physical behaviours were discussed with the help of graphic representations. Lastly, solutions and their physical properties were analyzed through applying the self creation theory into Einstein field equations.