Makro alglerden elde edilen gübrelerin Cystoeria barbata (Phaeophyceae) yetiştiriciliğinde kullanılması
Utilization of liquid fertilizer obtained from macro algae in aquaculture of Cystoeria barbata (Phaeophyceae)
  1. Tez No: 457044
  2. Yazar: MERVE KÜNİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada Cystoseira barbata yetiştiriciliğinde Ulva rigida (Ulvaphyceae) ve Colpomenia sinuosa (Phaeophyceae)'dan elde edilen sıvı alg gübre özütleri iki faklı konsantrasyonda (1ml/L (U1), 2 ml/L (U2) U. rigida, 2 ml/L (C1) ve 4 ml/L (C2) C. sinuosa) kullanılmıştır. Yetiştiricilik denemeleri 35 gün boyunca sürdürülmüş olup her 5 günde bir kültür ortamları yenilenmiştir. Deneme sonunda grupların büyüme hızları ve biyokimyasal kompozisyonlarındaki değişimler incelenmiştir. Büyüme hızı en yüksek C1 grubunda tespit edilmiş ve %0,20/gün olarak belirlenmiştir. Tüm grupların büyüme hızları istatistiki olarak önemli derecede farklı bulunmuştur (p 0,05). En yüksek doymuş yağ asidi miktarı kontrol grubunda belirlenirken (% 46,65±0,42), en yüksek tekli doymuş yağ asidi miktarı % 27,91±0,22 olarak U1 grubunda saptanmıştır. Çoklu doymamış yağ asitleri miktarları ise % 19,78±0,09 ile 22,15±0,19 arasında değişim göstermiştir. Çalışma sonucunda esmer algler sınıfına ait olan C. sinuosa'dan ekstrakte edilen sıvı gübrenin başarılı bir şekilde Cystoseira barbata'nın yetiştiriciliğinde kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, extracts obtained from Ulva rigida (Ulvophyceae) and Colpomenia sinuosa (Phaeophyceae) were used at two concentrations (1ml/L (U1), 2 ml/L (U2) U. rigida, 2 ml/L (C1) and 4 ml/L (C2) C. sinuosa) in aquaculture of Cystoseira barbata. Culture experiments were continued for 35 days and, at every 5 days, the culture mediums were renewed. At the end of experiments, the culture groups were analyzed in point of their growth and biochemical changes. The highest growth rate was observed as 0.20 %/day in the group of C1. The lowest growth rate was determined as 0.1 %/day in the group of U1. It was determined that the growth rate between groups were determined statistically different (p 0.05). The highest saturated fatty acid content was found to be 46.65±0.42 % in control group. The highest mono unsaturated fatty acid amount was determined as 27.91±0.22 %in U1 group. Poly unsaturated fatty acid amounts in all groups was determined in the range of 19.78±0.09 % and 22.15±0.19 %. Consequently, it was determined that liquid fertilizer extracted from C. sinuosa, which is one of the member of brown algae, can be use in the culture of Cystoseira barbata.