Jeopolimerizasyon mekanizmasında kullanılan metakaolenin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin nem kontrollü karo üretimi üzerine etkisi
The effect of metakolin used in geopolymerisation mechanism on physical and chemical properties of humidity controlling tiles
- Tez No: 457079
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Sonuç olarak farklı kimyasal ve fiziksel yapıdaki kaolenlerin metakaolen yapılarında da fark olduğu görülmüştür. Metakaolen yapılarındaki farklılaşma jeopolimer yapısını da değiştirmektedir. Kaolenin yapısındaki Fe2O3 gibi oksitler metakaolen oluşumunu engellediği bulunmuştur. Yapı içerisindeki kuars ve hidromika oranı % 20'nin üzerinde olması durumunda ise metakaolen miktarındaki azalma jeopolimer özelliklerini de değiştirmektedir. Ayrıca tane boyutunun reaksiyon hızını değiştirdiği bulunmuştur. Al 'um kimyasal çevresindeki farklılaşma nem kontrollünü etkilemektedir. Ancak oluşturulan tüm reçetelerde nem kontrolü başarılıdır.
Özet (Çeviri)
In conclusion metakaolin structures are changed with the kaolins which has different chemical and physical properties. Variation in the metakaolin structures also changes the geopolymer structure. It was found that oxides such as Fe2O3 in the kaolin prevents metakaolin formation. Geopolymer properties are affected due to the quartz and hydromica in the structure come up %20 because metakaolin formation is influenced negatively. It was seen that particle size also changes the reaction speed. The variation around the Al affects the humidity control. As a result humidity control was succeeded with all recipes.