Effect of FA and GGBFS on the properties of geopolymer morter
Uçucu kül ve öğütülmüş yüksek fırın cürufu jeopolimer morter özellikler üzerine etkisi
  1. Tez No: 478729
  2. Yazar: ABDIQANI MOHAMMED ADEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DIA EDDIN NASSANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Üretiminde önemli çevresel sorunlara neden olan Portland çimentosunun imalatı için çeşitli doğal kaynaklar tüketilmektedir. Jeopolimerizasyon adı verilen yeni bir teknolojik süreç bu konuda yenilikçi bir çözüm getirmektedir. Jeopolimerler karbon emisyonu potansiyelini düşürmenin yanı sıra, uçucu kül, öğütülmüş yüksek fırın cürufu, olan Portland çimentosunun üretimi için,değişik miktarlarda doğal kaynaklar tüketildi.Bunun sonucunda bazı çevresel faktörler ortaya çıkmaktadır. Jeopolimerizasyon denilen yeni prosedürler geliştirildi ve bu konuda yenilikçi çözümler üretildi.Ek olarak karbon emilimini potansiyel olarak azaltmak için jeopolimerler kullanılabilir,bazı endüstriyel atık ürünlerle veya doğal pozzolanslarla örneğin. Cüruf yüksek olan jeopolimer betonun, yüksek külleri Uçur ile Geopolymer'e kıyasla yüksek basınç ve çekme mukavemeti kazandığı sonucuna varılabilir. Karışımın kompresif mukavemeti1 (% 90 külleri Uçur ve% 10 cüruf), 7 günlük yaşta 39.15 Mpa'dır, karışıklığın sıkıştırma gücü10 (% 90 cüruf ve% 10 külleri Uçur), 7 gün yaşlarında 75.17 Mpa'dır. Ayrıca, bu karışımlardan yapılmış jeopolimer harcı dayanıklılığı, su emme testi kullanılarak incelendi. Test sonuçları, yüksek cüruf oranına sahip jeopolimerin yüksek külleri Uçur yüzdesine sahip jeopolimerle karşılaştırıldığında daha fazla sorptiviteye sahip olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Various amounts of natural resources are consumed to manufacture ordinary Portland cement which causes considerable environmental problems for its production. A new technological process called geopolymerization provides an innovative solution in this issue. In addition to potentially reducing carbon emissions, geopolymers can be synthesized with many industrial waste products or natural pozzolans such as fly ash, ground granulated blast furnace slag. In the present study, the experimental test of different proportions of GGBFS and FA in the binder on mechanical and durability properties of geopolymer concrete. To achieve this goal, GGBFS has been used as cement replecement material due to its own strength, while fly ash has been used as a pozzolanic material to enhance the physical, chemical and mechanical propeties of concrete (Swamy, 1986). The geopolymer binder is a mixture contains resource material and alkali activator. Ten mixes have been tested; each mixture has different proportion of FA and GGBFS. It can be concluded that geopolymer concrete with high percentage of GGBFS gain high compressive and tensile strength compared with Geopolymer with high FA. Compressive strength of mix1 ( 90% FA and 10% GGBFS ) is 39.15 Mpa at 7 days age, compressive strength of mix10 ( 90% GGBFS and 10% FA) is 75.17 Mpa at 7days age. In addition, the duribility of geopolymer mortar, made of these mixes, was also studied, using water sorptivity test. The test results indicated that geopolymer with high percentage of GGBFS has less sorptivity compared with geopolymer with high percentage of FA.