Poroz jeopolimer malzemelerin geliştirilmesi
Development of porous geopolymer materials
  1. Tez No: 425730
  2. Yazar: CANSU DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında bilim dünyasının da yakından takip ettiği açık ve kapalı gözenekli jeopolimer malzemelerin üretimi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Çalışmada metakaolen tozu kullanılarak jeopolimerizasyon yöntemiyle seramik köpük üretimi için uygun üretim koşulları araştırılmış ve optimize edilmeye çalışılmıştır. Üretilen köpük malzemelerde >90% oranında homojen dağılımlı; açık ya da kapalı oluşu kullanılan sürfaktan çeşidine göre değişen gözenekler elde edilmiştir. Süreç değişkeni olarak köpürtücü miktarı, sürfaktan çeşidi ve miktarı ve sıcaklık parametreleri seçilmiş, etkileri gözlemlenmiş ve açıklanmıştır. Literatürden derlenen bilgiler ve elde edilen sonuçlar ışığında gözenek oluşum mekanizmaları açıklanmıştır. Çalışmanın sonunda ise malzemelerin termal davranışları optik dilatometre ve TG/DTA cihazlarıyla gözlemlenmiş ve basma mukavemetleri ölçülmüştür. Üretilen malzemenin 1000°C'ye kadar kullanımının uygun olduğu optik dilatometre yardımıyla saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the issue which is closely followed by the world of science, geopolymers which contains open and closed pororsity were performed. Working in the geopolymerisation method by using metakaolin powder was investigated by the method of production conditions suitable for the production of ceramic foam and has tried to be optimized. In the scope of this study, porous materials having >90% homogeneous distributiion and changing either opened or closed type in terms of varying surfactants was succesfully achieved. The amount of foaming agent , the type and amount of surfactant and the effects of temperature was observed as a process variable.Literature and experimental results were used to shed light on the formation of porosity mechanisms. At the end of the study the thermal behavior of materials was observed by using optical dilatometer, TG / DTA device and compressive strength values were measured.Thanks to dilatometer analysis, the usage of porous material up to 1000°C was eventually figured out.