Tarıma dayalı sanayi işletmelerinin AR-GE potansiyelinin incelenmesi: Çanakkale ili örneği
Investigation of R&D potential of the agricultural industry firms: Canakkale province case
  1. Tez No: 457085
  2. Yazar: CANSU TEPELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde ülke ekonomisi, kalkınma seviyesi ve üretim düzeylerinin istikrarlı bir ilerlemeye ulaşabilmesi için önem arz etmektedir. Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge); bilimsel bilgi birikiminin arttırılmasına yönelik olarak sistemli bir temele dayalı, yoğun bir emek ve bilgi toplamının yeni teknolojilerde kullanılmasıdır. Bu amaç ile Dünya genelinde araştırma-geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarına verilen değer artmakta, ülkelere bakıldığında kaynakların daha iyi değerlendirildiği görülmektedir. Ar-Ge, günümüzdeki rekabet ortamları içerisinde de işletmelerin vazgeçilmez bir unsuru olmaktadır. Sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi çerçevesindeki 5 grup arasında 2. Grup iller içerisinde yer alan Çanakkale, Türkiye ekonomisi ortalamasının üzerinde bulunarak gelişmişlik açısından ön sıralarda yer alan illerinden biridir. Çanakkale'de başlıca ekonomik etkinlikler ve mevcut olan sanayi tarıma dayanmaktadır. İlde bulunan halkın %70'i geçimini tarımdan elde ettiği gelir ile sürdürmektedir. Faaliyet gösteren işletmelerin %51'i mikro ölçekli, %40'ı küçük ölçekli, %6'sı orta ölçekli ve %3'ü büyük ölçekli işletmelerden oluşmaktadır. Türkiye ekonomisinin yapı taşlarından olan Çanakkale ili, kendi içerisinde var olan tarımsal gücü ekonomik katma değer sağlayacak rekabet kapasitesini yükseltmek için Ar-Ge'ye önem vermesi gerekmektedir. Çalışmada; Çanakkale Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü'nün oluşturduğu sanayi envanterinden yararlanılmıştır. Çanakkale ve ilçelerinde faaliyet gösteren tarıma dayalı sanayi işletmelerinden, ölçeklendirme işlemi ile seçilen 153 işletme ile anket çalışmaları yapılmıştır. İşletmelerin Ar-Ge faaliyetleri konusunda genel durumu; Ar-Ge faaliyetlerinde bulunan işletmelerin sayısı, işletmedeki Ar-Ge yatırımlarının payı, işletmelerin yapısı ve kapasiteleri, bulundukları faaliyet alanları, tarıma dayalı sanayi işletmeleri içerisindeki yeri, tarımsal sanayi içerisinde Ar-Ge faaliyetlerine verilen önem incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, national economy has an important role in level of development and in steadily increase of the level of production. Research and Development is the use of background information and an intensive effort with a systematic base in new technologies in order to increase fund of knowledge. For the sake of this purpose, the importance given to R&D studies has been increased both in all over the world. When these countries examined, sources are used efficiently thanks to these activities. In addotion to this, R&D has been an indispensible factor in the competition environment. Çanakkale belonging to the secomd group out of five in the socio-economic development framework is one of the prominent provinces in terms of development level. Çanakkale primarily depends on agriculture and 70, percent of the people in the region lives on the income of the agricultural activities. Çanakkale province is comprised of 51 % micro scale, 40 % small scale, 6 % middle scale abd 3 % large scale enterprises. Thanks to being the building stone, Çanakkale is expected to give the needed importance R&D studies to increase its own agricultural competition capacity to gain economical added value. In this study, it is aimed to examine the overal position of the provincial R&D activities, the numver of the enterprises running R&D activities, the capacity of the enterprises, their business segment, their position in agricultural industry, the importance given to the R&D activitiesin agricultural industry thanks to the questionnaries done with 153 enterprises taken from the industrial scaling of Çanakkale Provincial Directorate of Science Industry and Technology.