Çanakkale–Biga Ovası yer altı su kalitesinin sulama suyu açısından değerlendirilmesi
Evaluation of irrigation water of Canakkale Biga Plain's of groundwater quality
- Tez No: 457086
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tamamlanan çalışma kapsamında, Biga ovasından koordinatlarıyla birlikte 21 noktadan alınan yeraltı suyu (YAS) örneklerinde Elektriksel iletkenlik, pH, Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum, Sodyum, Karbonat, Bikarbonat, Klorür, Sülfat, Nitrat ve Bor analizleri yapılmıştır. Elde edilen veriler Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği Sınıflandırma Sistemi dikkate alınarak sınıflandırıldığında tuzluluk parametresinde 21 kuyudan 11'i ikinci sınıf diğerleri birinci sınıf olarak belirlenmiştir. Geçirgenlik parametresinde ise 12 kuyu ikinci sınıf olarak tespit edilmiştir. Özel iyon toksisitesi bakımından sodyum için 7 kuyu üçüncü sınıf, bor bakımından da sadece Yeniçiftlik DSİ kuyusu üçüncü sınıf olarak tespit edilmiştir. Ayrıca, jeoistatistik kullanılarak çalışma alanının EC, Ph, SAR ve Nitrat haritaları hazırlanmış ve yeraltı sularında nitrat kirliliği dışında, çalışma alanı genelinde çok belirgin bir problem saptanmamıştır. Sadece Koruoba ve Örtülüce civarında tuzluluk parametrelerinde hafif de olsa yükseklik bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With this studey, electrical conductivity, pH, potassium, calcium, magnesium, sodium, carbonate, bicarbonate, chlorine, sulphate, nitrate and boron analyses were performed on groundwater samples taken from 21 different locations of Biga plain. Resultant data was used to classify water samples in accordance with“Water Pollution Control and Classification System”. With regard to salinity, 11 of 21 wells were classified as the second class and the rest were classified as the first class. Considering the permeability parameter, 12 wells were identified as the second class. With regard to specific ion toxicity, 7 wells were identified as third class for sodium and only Yeniçiftlik DSİ well was classified as third class for boron. EC, pH, SAR and nitrate maps of the region were also prepared through using geostatistical methods. A remarkable pollution was not identified in the region, except for nitrate pollution. Salinity parameters were slightly high only around Koruoba and Örtülüce localities.