Anilin benziliden türevlerinin biyolojik aktivite ve antimutajenik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of biological activity and antimutagenic effect of the aniline benzylidene derivatives
- Tez No: 457120
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Anilin benziliden türevlerinin (Schiff bazlarının) biyolojik aktivite (antimikrobiyal aktivite, DNA kesme, DNA bağlanma) ve antimutajenik özellikleri çalışıldı. Antimikrobiyal aktivite, Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Proteus vulgaris, Pseudomonas aerouginosa bakterileri ile Candida tropicalis ve Candida albicans mayalarına karşı mikrodilüsyon (MİK) metodu kullanılarak gerçekleştirildi. Çalışma sonucunda Schiff bazlarının bakteriler ve mayalar üzerinde etkili olduğu belirlendi. DNA kesme özelliği, agaroz jel elektroforezi yöntemi ile pBR322 plasmid DNA kullanılarak çalışıldı. Her iki bileşiğinde hidrolitik olarak DNA kesme aktivitesinin olmadığı, oksitleyici ajan varlığında olarak DNA kesme aktivitesinin olduğu tespit edildi. DNA bağlanma, UV-Vis absorpsiyon titrasyonu metodu ile CT-DNA kullanılarak araştırıldı. UV-Vis sonuçlarına göre bileşiklerin her ikisinin de CT-DNA'ya bağlandığı bulundu. Schiff bazlarının mutajenik ve antimutajenik özellikleri Ames testi ile Salmonella typhimurium TA98 ve TA100 mutant suşları kullanılarak araştırıldı. Her iki bileşik için çalışılan tüm konsantrasyonların mutajenik özellik göstermediği, ancak konsantrasyona bağlı olarak güçlü antimutajenik özellik gösterdikleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the biological activity and antimutagenic properties of aniline benzylidene derivatives (Schiff bases) were studied. Antimicrobial activity, DNA cleavage, DNA binding and mutagenic properties were investigated as biological activity. Antimicrobial activity was studied by microdilution (MIC) method against Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Proteus vulgaris, Pseudomonas aerouginosa bacteria with Candida tropicalis and Candida albicans yeasts. As a result, Schiff bases were found to be effective bacteria and yeasts. DNA cleavage was performed using pBR322 plasmid DNA by the agarose gel electrophoresis method. Both compounds had DNA cleavage activity in the presence of an oxidizing agent. DNA binding was investigated using CT-DNA by UV-Vis absorption titration method. According to UV-Vis results, both of the compounds were binding to CT-DNA. The mutagenic and antimutagenic properties of Schiff bases were investigated using Salmonella typhimurium TA98 and TA100 mutant strains by Ames test. All concentrations tested for both compounds did not show any mutagenic properties however were strongly antimutagenic depending on concentration.