Zeytin karasuyundan asidifikasyon ve elektrohidroliz prosesleri ile yan ürün eldesi
Resource recovery from olive mill wastewater via acidification and electrohydrolysis processes
  1. Tez No: 457121
  2. Yazar: SEÇİL ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN AYMAN ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Zeytin karasuyu; içeriğinde bulunan yüksek organik madde, kompleks bileşenler ve katı maddeler nedeniyle, arıtımı oldukça zor ve pahalı olan bir atıksudur. Bu nedenle, zeytin karasuyunun arıtımı ile eş zamanlı enerji ve yan ürün eldesi ile ilgili çalışmalar hız kazanmıştır. Bu tez kapsamında, zeytin karasuyuna elektrohidroliz (EH) ve asidifikasyon proseslerinin etkisi incelenmiştir. Zeytin karasuyuna asidifikasyon prosesinin etkisi; anaerobik ardışık kesikli reaktörler kullanılarak belirlenmiştir. Asidifikasyon prosesiyle en yüksek uçucu yağ asidi (UYA) üretimi hedeflenmiş ve maksimum tUYA üretimi 63. işletme gününde %75'lik bir artış ile elde edilmiştir. Zeytin karasuyuna elektrohidroliz prosesinin etkisi; proses süresince oluşan hidrojen gazı ve kirletici parametrelerindeki değişim ile belirlenmiştir. En yüksek hidrojen gazı üretimi 3500 mL ile 12 V ve 4 saatlik EH uygulaması sonucunda elde edilmiştir. Bununla beraber kirletici giderim verimleri ve hidrojen gazı üretimi beraber ele alındığından; optimum koşullar 3 saat proses süresi, 12 V gerilim, 1000 rpm karıştırma hızı ve Al elektrot olarak belirlenmiştir. Optimum koşullarda EH prosesi sonucunda; %62 KOİ, %42 çKOİ ve %79 AKM giderim verimleri elde edilirken 3000 mL hidrojen gazı üretimi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Treatment of olive mill wastewater (OMW) is very problematic and expensive due to its high organic matter, complex compounds and solid matter content. Therefore, studies on the energy and valueable by-product production from OMW, has gained momentum. In this thesis, the effects of electrohydrolysis (EH) and acidification processes on OMW were examined. The effect of the acidification process on OMW was determined via anaerobic sequencing batch reactors. The aim of the acidification process was to maximize the total volatile fatty acids (tVFA) production. The highest tVFA production was achieved with an increase of 75% on the 63rd operation day. The effect of the EH process on OMW was determined according to hydrogen gas production and pollutant removal efficiencies during the process. The highest hydrogen gas production was obtained (3500 mL) at 12 V for 4 hours EH. However, since the pollutant removal efficiencies and hydrogen gas production are consider together, optimum EH conditions were selected as 3 hours process time, 12 V direct current, 1000 rpm stirring speed and Al electrode. Under optimum EH conditions; 62% COD, 42% sCOD and 79% TSS removal efficiencies were achieved and 3000 mL hydrogen gas was produced.