Banka ve sigorta işlemlerinin vergilendirilmesi
- Tez No: 2353
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Vergilerin, ülkelerin sosyal ve ekonomik gelişme sinde önemi, büyüktür. Bu nedenle de, vergi yasaları zaman içerisinde gerekli değişimi gösterirler. Vergi sistemimizde yer alan çeşitli vergiler içerisinde Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi, Cumhuri yet döneminin en uzun süreli ve günümüzde de uygulanan vergisi olmuştur. Bu vergi banka, banker ve sigorta şirketlerinin işlemlerini vergilendirmektedir. Anılan işlemler hizmet işlemleridir. Yapılan çalışmada; önce hizmet kavramı ve hizmetlerin ne şekilde vergilendirildiği incelenmiş, sonra da banka, banker ve sigorta işlemlerinin kurumsal ve uygulamalı olarak ülkerod-z ve diğer ülkelerdeki durumu araştırılmıştır. Araştırma senucunda edinilen bilgilere göre, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Taxes are the significant factors in the social and economical development of countries. Therefore, Tax Laws show/ the necessary changes in time. The banking and insurance transactions tax, which is one of the taxes in our tax system, is the most long-lived and presently applied tax. The object of this tax is the transactions of the banks, bankers and insurance companies. These transactions are the service transactions. In this study, first, the meaning of service and how to tax the service transactions are investigated and then, the transactions of the banks, bankers, and insurances in Turkey and other countries are investigated theoritically and experimentally. At the end of the study, some proposals are presented according to the information obtained.