Denizanası kollajeni/misvak hibrit membranların üretimi ve periodontal doku grefti olarak kullanımının araştırılması
Fabrication of jellyfish collagen/miswak hybrid membranes and investigation of the potential use as periodontal tissue graft
  1. Tez No: 457138
  2. Yazar: İLKİM KANTARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YAVUZ EMRE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyomühendislik, Biochemistry, Biology, Bioengineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Periodontitis, diş ve dişi destekleyen dokuları hedef alan, dünya üzerinde yaygın görülen iltibahi bir diş eti hastalığıdır. Tedavisinde, yumuşak veya sert doku greftleri, kök ve diş yüzey temizliği ve dişeti cebinin sondalanması gibi yöntemler kullanılır. Kollajen doku mühendisliği çalışmalarında sıklıkla tercih edilen; parankimal organ ve bağ doku elemanlarından kolayca izole edilen ekstraselülar matriks proteinidir. Genel olarak sığır ve domuz gibi hayvanlardan izole edilen kollajen, son dönemlerde deniz canlılarından da izole edilmeye başlamıştır. Salvadora persica, tarihi dönemler boyunca diş temizliği için kullanılan, anti-bakteriyal, anti-fungal, anti- enflamatuar özellikleri bilinen bir bitkidir. Bu çalışmada, periodontal hastalıklarda kullanılmak üzere; Rhizostoma pulmo türüne ait denizanasından kollajen tip I izole edilmiş ve belirli oranlarda Salvadora persica (misvak) eklenerek iskeleler oluşturulmuştur. Kollajenin karakterizasyonu için SDS-PAGE, aminoasit ve hidroksiprolin testi, ATR-FTIR ve termal analizler yapılmıştır. Farklı misvak ekstraksiyon yöntemleri denenmiş, sonrasında GC-MS, toplam fenol analizi ve antioksidan kapasitesi testi yapılmıştır. Üretilen iskeleler, izole edilen insan PDLF hücreleriyle etkileştirilmiştir. Ekilen hücrelere MTT uygulanmış ve iskele üzerindeki davranışları SEM ile incelenmiştir. Çalışma sonucunda, doku mühendisliği ürünü iskelelerin periodontitis tedavisine yönelik kısa sürede tedavi olanağı sağlayabilecek, kolay elde edilebilir, düşük maliyetli bir iskele olarak tedavilerde kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Periodontitis is a common chronical inflammatory gingival disease throughout the world that targets a tooth and the supporting tissues of it. In the treatment of the disease, certain methods such as scaling, root-planting, surgical cleaning, and soft or hard tissue graft are used. However, these methods require a long treatment process. As alternatives to these materials, marine sources come into prominence. Collagen is an extracellular matrix protein which is often preferred in tissue engineering and which is easily isolated from all parenchymal organs and connective tissue elements. Collagen which is used to be isolated from animals such as pig skin nowadays has been isolated also from marine such as jellyfish, fish, and Salvadora persica L. which is also known as toothpaste tree has been used by people for mouth hygiene since very early periods. Extracts of miswak possess various biological properties including significant anti-bacterial, anti-fungal and anti-inflammatory aspects. In the present study, to be used in the treatment of periodontal diseases, type I collagen is isolated from Rhizostoma pulmo and scaffolds are created by adding certain amounts of Salvadora persica. SDS-PAGE, amino acid and hydroxyproline tests, ATR and thermal analyses are conducted for collagen characterization. Different S. persica extraction techniques are tested and then, GC-MS, total phenol analysis and antioxidant capacity test are applied. Created scaffolds are chemically cross-linked and interacted with isolated human periodontal ligament fibroblast cells. After that, cultured cells are exposed to MTT and their behavior on the scaffold is examined through SEM. As a result, it is found out that the scaffolds which are the products of tissue engineering can be used effectively in the treatment of periodontitis as a scaffold which can provide treatment in a short time and is easily obtained at a low cost.