Balık ve bitki üretiminin entegrasyonu: Kapalı devre ve akuaponik sistemlerde Nil tilapia balığı (Oreochromis niloticus) ve fesleğen yetiştiriciliği (Ocimum basillicum)
The integration of fish and plant production: Nile tilapia (Oreochromis niloticus) and basil (Ocimum basilicum) culture in recirculating and aquaponic systems
  1. Tez No: 457139
  2. Yazar: MALİK SELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, kapalı devre üretim sistemi içerisinde balık ve bitki üretiminin entegrasyonu ile oluşturulan akuaponik üretim yöntemiyle, tilapia ve fesleğen yetiştiriciliği yapılmış ve sudaki besin elementleri değişkenlerine bağlı olarak balıklarda yem değerlendirme ve büyüme performansı ile fesleğen bitkisinde kök ve gövde gelişimleri incelenmiştir. Resirküle (RS) ve akuaponik sistem (AS) olarak iki ayrı deneme grubundan oluşan çalışmada üç tekerrürlü tanklar kullanılmış ve akuaponik sistem içerisine ayrıca 3 adet bitki havuzları yerleştirilmiştir. Bitki üretim sisteminde toprak kullanılmaksızın, bitkiler balık tankından gelen su kütlesi içerisine yerleştirilmişler ve sudaki besin elementlerinden yararlanmaları sağlanmıştır. Ortalama ağırlıkları 21-22 g olan Nil Tilapia (Oreochromis niloticus) balıkları hem RS hem de AS grupları içerisinde 60-75 gün süreyle ticari yemler (%50 ham protein) kullanılarak beslenmişlerdir. Aynı şekilde AS grubu içerisinde fesleğen bitkisi ekimleri yapılarak, 12:12 aydınlık:karanlık saat dilimine göre ışıklandırma yönetimi uygulanarak bitki gelişimi ve büyüme performans verileri takip edilmiştir. Deneme süresince her iki sistem içerisinde suyun fiziko-kimyasal parametreleri kayıtlanmıştır. Çalışma sonunda, iki farklı üretim sisteminde de elde edilen verilere göre, AS'de su ortamında ölçülen amonyum (NH4), nitrit (NO2) ve nitrat (NO3) miktarları, RS'deki değerlere göre daha düşük oranlarda kaydedilmiştir. Yetiştiricilik sistemine bitki üretiminin de dahil edilmesiyle artan su kalitesine bağlı olarak balığın büyüme performansı ve yem verimliliğinde de iyileşme belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the prseent study, tilapia and basil production was performed in an aquaponic system developed with the integration of fish and plant production in the same system. The variation in the elements in water environment was monitored and their effects on fish growth performance and feed utilization together with the plant growth were recorded. Triplicate groups of fish tanks were used in two different culture systems, namely the recirculating (RS) and the aquaponic system (AS). The RS consisted of a water filtration system whereas the AS was set with the incorporation of plant production with the roots in water instead of soil, using the discharge water from fish tanks through their roots set in the water beds in the system. Nile tilapia (Oreochromis niloticus) with an initial mean weight of 21-22 g were set into both RS and AS system and fed with a commercial fish diet (50% protein content) for a period of 60-75 days. At the same time basil was set into the AS with roots in water, a photoperiod of 12:12 dark:light regime was applied for the monitoring of plant growth. Water physşco-chemical parameters were recorded in both culture environments throughout the study period. Based on the findings in both culture systems, at the end of the experiment, it was found that the variations of ammonium (NH4), nitrite (NO2) and nitrate (NO3) recorded in the AS were lower than those measured in the RS throughout the study period. With the incorporation of plant production in the fish culture system, water quality was increased that also triggered the better growth of fish in the AS compared to the RS.