Sıçan diyafram frenik sinir preparatında florokin olanların etkisi
  1. Tez No: 37914
  2. Yazar: ARZU DENİZBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
34 ÖZET Nöromuskuler iletide çeşitli drogların etkisi şimdiye dek pek çok araştırmaya konu olmuştur. Bu araştırmada florokinolon gurubu iki drogun, ofloksasin ve siprofloksasin, nöromuskuler kavşakta blok yapıcı etkileri gösterilmiş ve bu bloğun üzerinde kalsiyum iyonlarının etkisi incelenmiştir. Deneylerde Bülbring tarafından tarif edildiği gibi diyafragm-frenik sinir preparatı hazırlanmış ve diyafragm kasının kasılma amplitüdü incelenmiştir. Ofloksasin ve siprofloksasin 10"4 M' lık konsantrasyonlarda iletide blok yapmaktadırlar. Bu bloğun ekstasellüler sıvıdaki drog ve kalsiyum iyonları arasındaki şelasyon sonucunda oluştuğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY Effects of various drugs on the neuromuscular junction have been inves tigated until now. In this study, the neuromuscular blocking effect of two floroquinolones, ofloxacin and ciprofloxacin, is showed, and the effect of calcium ions on this block is researched. In the experiments, the diaphragm- phrenic nerve preparation of the rat, described by Bülbring, is used and the contractions of the diaphragm muscle are analysed. Ofloxacin and ciprofloxacin block the neuromuscular transmission at the concentration of 10 M. It is showed that this block is produced as a result of the chelation between the drug and calcium ions in the extracellular fluid.