New product diffusion in closed-loop supply chains
Kapalı devre tedarik zincirlerinde yeni ürün yayılımı
  1. Tez No: 457166
  2. Yazar: BARIŞ EMRE KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE NADAR, DOÇ. DR. KEMAL GÖLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde, bir ürünün yeni ve yeniden imal edilen halini satan bir üretici için dinamik bir satış modeli geliştirdik. ürünün talebi sonlu bir ürün hayat döngüsü boyunca belli oranda değiştirilmiş Bass yayılım sürecine göre gerçekleşmektedir. Yeniden imalat için gerekli olan kullanımı tamamlanmış ürün miktarı erken dönemdeki satış ile kısıtlanmıştır. Bu modelde, üretici başlangıçtaki talebi kısmen karşılayarak ekonomik ve çevresel performansını aynı anda geliştirebilir. Bu durum yenilikçi müşteriler yayılım sürecine taklitçi müşterilerden daha fazla katkı yaptığında, yeniden imalatın kar payı çok yüksek olduğunda, veya karşılanmayan talep daha sonra yeniden imal edilen ürünle yüksek ihtimalle karşılanabildiğinde gerçekleşebilir. Ancak, çok yüksek birikmiş talep katsayısı eğer başlangıçtaki satış hacmi düşükse gelecekteki talebi şişirebilir ve yeterli miktarda kullanımı tamamlanmış ürünün geri dönüşünü zorlaştırabilir. Bu yüzden üretici yüksek birikmiş talep katsayısı altında daha fazla satış yapar ve bunun sonucunda çevresel performansını düşürür. En iyi satış planı ürünün tipine göre değişiklik göstermektedir: araştırılan ürünleri satan bir üretici, deneyim ürünlerini satan bir üreticiden farklı olarak, başlangıç satış miktarından bağımsız bir şekilde gelecek talebini koruyabilmektedir. Bu yüzden, araştırılan ürünlerin talebini kısmen karşılamak taklitçi müşteri sayısı yüksek olduğunda, yeniden imalatın kar payı düşük olduğunda ya da birikmiş talep katsayısı düşük olduğunda mümkündür. Ancak, eğer talebi kısmen karşılamak iki ürün tipi için de istenen durumsa, araştırılan ürünün üreticisi daha fazla satış yapar ve böylece gelecekteki talebi yeniden imalatla karşılamak için kullanımı tamamlanmış ürün miktarını yeterli seviyede tutar.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we develop a dynamic model for sales planning of a manufacturer who sells new and remanufactured versions of a product. Demand arrives over a finite life cycle according to the slightly modified Bass diffusion process. End-of-use product returns required for remanufacturing are constrained by the earlier sales. In this setting the manufacturer may simultaneously improve its economic and environmental performance by partially satisfying the initial demand. This can indeed occur when innovators contribute more heavily than imitators to the diffusion process, remanufacturing has a significantly large profit margin, or an unmet demand is very likely to be backlogged to be satisfied with a remanufactured product. But a very large backlogging rate may inflate the future demand if the initial sales volume is low, making it difficult to ensure a sufficient returns volume for remanufacturing. The manufacturer thus sells more under a very large backlogging rate, and a poorer environmental performance results. The optimal sales plans also differ across product types: The manufacturer of a search good has the advantage of keeping the future demand intact regardless of the initial sales, compared to the manufacturer of an experience good. Partially satisfying the demand can thus be desirable for search goods under a greater number of imitators, a lower margin from remanufacturing, or a lower backlogging rate. However, if partially satisfying the demand is desirable for both product types, the manufacturer of a search good sells more to enable a sufficient returns volume for the larger future demand.