Avrupa sayısal televizyon sistemini geliştirme çalışmalarının bir değerlendirilmesi
  1. Tez No: 45718
  2. Yazar: H.ORKUN ZORBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AVRUPA SAYISAL TELEVİZYON SİSTEMİM GELİŞTİRME ÇALIŞMALARININ BİR DE?ERLENDİ RMESİ H.Orkun ZORBA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilin Dalı Danışman : Prof.Dr. Mümtaz YILMAZ 1995, Sayfa: 91 Jüri : Prof.Dr. Mümtaz YILMAZ Prof.Dr. önder TÜZ0NALP Yrd. Doe. Dr. Temel KAYIKCIO?LÜ Bu çalışmada, ileri televizyon teknolojileri ve sayısal televizyonda görüntü kod lama konuları İncelenmiş, Avrupa'nın bu konuda belirlediği yol ve kullandığı teknikler araştırılmıştır. Görüntü kodlama konusunda optimum metodlardan birisi olan MPEG hakkında, standardın aslıyla birlikte, yapılan yorumlar ve uygulamadaki yeri incelenmiştir. Araştırma sonucunda, televizyon teknolojileri ve oluşturulmaya çalışılan Avrupa sayısal televizyon sistemi konusunda yaklaşık bir takvim belirlenmeye çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Sayısal Televizyon, Görüntü Kodlama, Veri Sıkıştırma, Hibrid DCT/DPCM Kodlama, HDTV, MPEG.
Özet (Çeviri)
it ABSTRACT Master's Thesis AH EVALUATION OF THE STUDIES TO DEVELOP A EUROPEAN DIGITAL TELEVISION SYSTEM B.Orkun ZORBA Ankara university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor : Prof.Dr. Mümtaz YILMAZ 1995, Page: 91 Jury : Prof.Dr. Mümtaz YILMAZ Prof.Dr. önder TOZONALP Aest. Prof.Dr. Temel KAYIKCIO?LÜ In this thesis, the subjects of advanced television tech nologies and image coding in digital television were investigated. The methods Europe implements and the techniques they use were searched. MPEG, obo of the optimum methods in image coding, with its origifial standard and the interpretations and applications were discussed in this study. At the end of the study, the date of the formation for a European digital television system was estimated. KEY WORDS : Digital television, image coding, data compression, hibrid DCT/DFCM coding, HDTV, MPEG.