Şanlıurfa yöresinde Antepfıstığı (Pistachia vera L.) yetiştirilen toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ile Antepfıstığı bitkisinin kimi bitki besin maddesi içerikleri
  1. Tez No: 45717
  2. Yazar: ASUMAN UZUNHARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA YÖRESİNDE ANTEPFISTI?I (Fistoda vera L.) YETİŞTİRİLEN TOPRAKLARIN BAZI FİZİKSEL VE KİMYASAL ÖZELLİKLERİ İLE ANTEPFISTI?I BİTKİSİNİN KİMİ BİTKİ BESİN MADDESİ İÇERİKLERİ Asuman UZUNHARMAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Rıfat YALÇIN 1995, Sayfa : 51 Jüri :Prof.Dr.Rıfat YALÇIN Prof. Dr. Ahmet KORKMAZ prof.. Dr. Sadık USTA Bu araştırma ile Şanlıurfa yöresinde Antepfıstığı tarımı yapılan topraklarının bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ile Antepfıstığı bitkisinin bazı bitki besin maddesi içerikleri saptanarak Antepfıstığı tarımının yoğun yapıldığı yöre topraklarının verimlilik durumları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Şanlıurfa ilinde Antepfistığı tarımının yoğun yapıldığı yörelerden 25 yerden (0-20 cm derinlik) toprak ve bitki örnekleri alınarak analız edilmiştir. Araştırma bulguları, yöre topraklarının çoğunlukla killi ve killi tınlı tekstürlü, alkali tepkimek' olduklarını göstermiştir. Antepfıstığı tarımı yapılan topraklar kireç yönünden zengin, azot ve organik madde yönünden yoksuldurlar. Potasyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum yönünden yeterli düzeydedir. Antepfıstığı tarımı yapılan topraklar ekstrakte edilebilir demir yönünden yoksul, bakır, çinko ve mangan yönünden zengin bulunmuştur. Antepfıstığı bitkisinin ise yapılan yaprak analizleri sonunda azot, fosfor ve potasyum içerikleri düşük bulunmuştur. Bitki örneklerinin Fe miktarı genellikle yeterli bulunurken, Mn ve Zn yönünden düşük bulunmuştur. Bakır yönünden ise yüksek bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Şanlıurfa, Antepfıstığı, Toprağın fiziksel ve kimyasal özellikleri, bitki besin maddeleri
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT MSc. Thesis SOME PHYSICAL AND CHEMICAL PRORERTIES OF SOILS UNDER PISTACHIO {Pistachio vera L.) CULTIVATION IN ŞANLIURFA REGION AND SOME PLANT NUTRIENT CONTENTS IN PISTACHIO PLANTS Asuman UZUNHARMAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Sciences Supervisor : Prof.Dr.Rıfat YALÇIN 1995, Page : 51 Jury : Prof.Dr.Rtfat YALCIN Prot. Ur. Ahmet KORKMAZ' Prof. Dr.Sadık USTA r The aim of mis study is to evaluate fertility status of the soils under instensive pistachio plant cultivation in Şanlıurfa district by determining some physical and chemical properties of the sous and plant nutrient contents of pistachio plant. For this purpose, plant and soil (0-20 cm depth) samples were collected 25 different places which under intensive pistachio cultivation and analyzed. The soil analysis showed that the soils of the area have mainly clay and clay loam texture, alkaline, poor in organic matter and nitrogen and generally high calcerous. Exchangeable potassium, available phosphorus, calcium and magnesium contents of the soil were found to be sufficient levels. Extractable iron contents of the soils were low. However copper, zinc and manganese were found to be highly. The leaf analysis of the plants showed that nitrogen, phosphorus and potassium contents of the plants were found low. In geneal iron content of the leaf samples were found to be sufficient. Copper contents of all plant samples were found to be highly. KEY WORDS : Şanlıurfa, Pistachio, physical and chemical characteristics of soil, Pistachio plant mineral nutrients.