Türkiye makarnalık buğdaylarının önemli karakterleri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 45719
  2. Yazar: NUSRET ZENCİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
I ÖZET Doktora Tezi TÜRKİYE MAKARNALIK BU?DAYLARININ ÖNEMLİ KARAKTERLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Nüsret ZENCİRCİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ekrem Kün 1995, Sayfa : 234 Jüri : Prof. Dr. Ekrem Kün Prof. Dr. Süer Yüce Prof. Dr. Murat Özgen Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü deneme tarlalarında Ankara'da yürütülen bu araştırma; Türkiye'nin değişik il ve yükseltilerinden toplanmış 202 makarnalık buğday örneğinin, önemli karakterleri, 1990-91 ve 1991-92 yetiştirme dönemlerinde araştırılmıştır. 1990-91 yılında, büyüme formu, kıştan çıkış yüzdesi, ilkbahara çıkabilen kardeş sayısı ekimden sapa kalkmaya gün sayısı, ekimden başaklanmaya gün sayısı, ekimden fizyolojik oluma gün sayısı ve bitki boyu; 1991-92 yılında ise ekimden çıkışa gün sayısı, ekimden kardeşlenmeye gün sayısı, çıkıştan 3-4 kardeşti olmaya kadar gün sayısı, büyüme formu, kıştan çıkış %'si, soğuk zararı, ilkbahara çıkabilen kardeş sayısı, ekimden sapa kalkmaya gün sayısı, çıkıştan sapa kalkmaya gün sayısı, ekimden başaklanmaya gün sayısı, çıkıştan başaklanmaya gün sayısı, ekimden fizyolojik oluma gün sayısı, çıkıştan fizyolojik oluma gün sayısı, kardeşlenmeden sapa kalkmaya gün sayısı, kardeşlenmeden başaklanmaya gün sayısı, kardeşlenmeden fizyolojik oluma gün sayısı, sapa kalkmadan başaklanmaya gün sayısı, sapa kalkmadan fizyolojik oluma gün sayısı, başaklanmadan fizyolojik oluma gün sayısı, döldar başak sayısı, bayrak yaprak boyutları, bayrak yaprak açısı, bayrak yaprak kın uzunluğu, başak rengi, bitki boyu, başak boyutları, bitki başına verim, danede camsılık oranı, danede sertlik %'si, danede protein oranı, dane rengi, dane biçimi ve 1000 dane ağırlığı karakterleri incelenmiştir. İncelenen bu karakterlere ilişkin ortalama, standart sapma, değişim katsayısı ve güven sınırları örnek, il ve yükselti düzeylerinde incelenerek varyasyonun durumu araştırılmıştır, incelenen karakterlerin tümü değişik düzeylerde varyasyon göstermiş; örnekler arasındaki varyasyon, iller ve yükseltiler arasındaki varyasyondan geniş olmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Makarnalık buğday, genotip, seleksiyon, yerel çeşitler, gelişme dönemleri, başak ve dane karakterleri, verim, kalite.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT PhD Thesis RESEARCH ON SOME IMPORTANT AGRONOMIC TRAITS OF TURKISH DURUM WHEAT LANDRACES Nüsret ZENCİRCİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor : Prof. Dr. Ekrem KÜN 1995, Page : 234 Jury : Prof. Dr. Ekrem KÜN Prof. Dr. Süer Yüce Prof. Dr. Murat Özgen Some important agronomic traits of 202 durum wheat samples collected from various provinces and altitudes, have been studied in the experimental plots of Field Crops Central Research Institute in 1990-91 and 1991-92 growing seasons. In 1990-91 growth type, winter survival rate, spring tiller number, number of days from planting to tillering, heading, and maturity; and plant height; in 1991-92 growth type, winter survival rate, cold damage, spring tiller number, number of days from planting to germination, tillering, shooting, heading, maturity; number of days from germination to tillering, shooting, heading, maturity; number of days from tillering to shooting, heading, maturity; number of days from shooting to heading, maturity; number of days from heading to maturity; fertile spike number; flag leaf length, width, angle, sheath length; spike color, plant height, spike length and width, yield per plant, grain vitrousness, hardness, and protein content, grain color and shape, and 1000 kernel weight were investigated. Average, standard error, variation coefficient and confidence intervals computed at sample, province, and altitude levels were utilized to describe variation for all traits. All of the traits have shown different levels of variation. Variation among samples were found higher than those among provinces and altitudes. Key Words : Durum wheat, genotype, selection, landraces, growth stages, spike and grain traits, yield, quality.