Kentsel açık alanların fiziksel engelliler tarafından kullanım imkanlarının değerlendirilmesi; Tekirdağ Süleymanpaşa ilçesi örneği
Assessment of the possibility of use of urban open areas by physical barriers, Tekirdag Suleymanpasa district example
- Tez No: 457187
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırma, Tekirdağ Süleymanpaşa İlçesi'nin bazı mahallelerindeki kentsel açık alanların fiziksel engelli bireyler tarafından kullanım imkanlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Toplam ondört mahalle içinden üç mahalle seçilmiştir. Seçilen mahallelerde dış mekanda bulunan bazı kullanım alanları ile bu alanlardaki donatı elemanları, yapılı çevre standartlarına uygunluğu bakımından incelenmiştir. Araştırma amacı doğrultusunda engelli kullanıcıların kenti ne derece rahat kullanabildiği, alanda yaşadıkları sorunların neler olduğu ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgulara göre incelenen mahallelerde genel olarak yeterli genişlik ölçüsüne sahip olmayan bir çok yaya kaldırımı ve yol mevcuttur. Yollarda bozulmuş döşemeler ve dağılmış bordürler bulunmaktadır ve kılavuz izler kullanılmamıştır. Rampa eğimleri fazladır. Rampa genişliğinin yeterli olmadığı kullanım alanları vardır. Merdiven basamak ve yükseklikleri uygun olmakla birlikte merdivenlerin genelinde rampa, korkuluk-küpeşte bulunmamaktadır. Kentte yeterli sayıda otopark olmamakla birlikte mevcutta bulunan otoparklarda da engelliler için ayrılmış otopark alanları yoktur. Kent donatılarının sayısı ve konumu uygundur. Halka açık tuvaletlerde engelli tuvaletlerine yer verilmemiştir. Çeşmeler engellilerin kullanımına uygun değildir. Bina girişlerinin geçiş genişlikleri uygundur ancak bina girişi rampalarının eğimi fazladır. Girişleri düz ayak olmayan binaların bir kısmında rampalı sistem yerine merdiven kullanılmıştır ve fiziksel engelli bireyler için uygun değildir.Elde edilen bulgulardan yola çıkılarak öneriler verilmiştir
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to evaluate the use of urban open spaces in some neighborhoods of Tekirdağ Süleymanpaşa District by individuals with physical disabilities. Three neighborhoods were selected from a total of fourteen neighborhoods. In some selected areas, some of the outdoor use areas and the accessory components in these areas have been examined in terms of compliance with built environmental standards. In the direction of research purpose, it has been revealed how disabled users can use the city and what problems they have experienced in the field. According to the findings obtained, there are many pedestrian walkways and roads which do not have adequate width in general. The roads have broken down floors and scattered borders and no guide tracks are used. Ramp incline is excessive. There are areas where the ramp width is not sufficient. There are no ramps, railing-handrails throughout the stairs, with the steps and heights of the stairs being suitable. There are not enough parking spaces in the city, but parking spaces reserved for disabled people are not available in existing parking lots. The number and location of the city's fittings are suitable. Disabled toilets are not available in public toilets. Fountains are not suitable for the use of obstacles. The transition widths of the building entrances are suitable, but the slopes of the building entrance ramps are excessive. Stairs are used instead of the ramp system in some of the buildings where the entrances are not flat feet, and not suitable for physically handicapped individuals. Suggestions have been made by going out from the detected findings.