İstanbul ili Esenler ilçesinin kamusal yeşil alanlarının peyzaj mimarlığı bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of public green areas of landscape in Istanbul province from the landscape architecture
- Tez No: 457188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZYAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, sürekli göç alan, gelişen, büyüyen metropol kenti İstanbul'un Esenler ilçesi örneğiyle kamusal yeşil alanlarının vasıflarını, durumlarını, yeterliliklerini sorgulayarak kişi başına düşen yeşil alan miktarını ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Alan çalışmalarında, parkların, refüjlerin, askeri alanların, dini tesislerin, okulların, kamu binalarının yerinde incelenip fotoğraflar ve imar planlarıyla birlikte irdelenerek parkların belirlenen standartlara göre değerlendirilmesi planlanmıştır. Bu veriler ile varılan sonuçta ilçe kamusal yeşil alanlarının gerek vasıf gerek ise kişi başına düşen yeşil alan standartlarının altında kaldığı gözlemlenmiştir. Parklarda ki donatı elemanlarının ilçe genelinde standartlara ve sosyo – kültürel yapıya uygun olarak seçildiği kanısına varılmıştır. Çocuk oyun alanları, spor alanları, fitness alanlarının incelenmesi sonucu ilçe genelindeki parkların çoğunlukla standartlara uygun, yeterli uygulamalarının yapıldığı görülmüştür. İlçedeki yeşil alanlarda genel itibari ile bitkisel tasarım bakımından zayıf bulunmuştur. Gerekli görülen alanlarda bitkisel tasarımların güçlendirilmesi önerisi sunulmuştur. Esenler' deki parkların çoğunda su kullanımı yoktur. Su kullanımı olan parklar da ise, çoğunluklar kullanımlar zayıf görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was prepared to reveal the amount of green space per capita by questioning the qualities, conditions and sufficiency of public green spaces with the example of Istanbul, Esenler, which is a metropolitan city that has constantly migrated and developed. It is planned that the parks will be evaluated according to the determined standards by examining the parks, refuges, military areas, religious facilities, schools, public buildings in place and photographs and zoning plans. As a result of this data, it has been observed that the public green areas of the district are below the green area standards per capita and need. It has come to the conclusion that the equipment in the parks has been selected in accordance with the standards and the socio - cultural structure in the district. Children's playgrounds, sports fields, fitness areas have been examined and it has been seen that most of the parks in the districts have adequate applications. In the green areas in the province, it is generally found to be weak in plant design. Suggestions for strengthening plant designs were presented in the areas required. Most of the parks in Esenler have no water use. In the case of parks with water use, the majority of usages are seen as weak.