Kentsel dönüşüm alanlarında akıllı şehir uygulamaları: İstanbul-Esenler örneği
Smart city applications in urban transformation areas: Istanbul-Esenler district
  1. Tez No: 675440
  2. Yazar: ZELİHA ÖZEL MAZLUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE YALÇINER ERCOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kentlerin kontrolsüz büyümesi, hızlı kentleşme, göç, plansız yapılaşma ve afetler sürdürülebilir kentsel gelişmenin engelleri arasında bulunmaktadır. Günümüzde bu sorunların yanısıra; salgın hastalıklar da kentsel zorluklar arasında yerini almıştır. Sürekli değişerek gelişim gösteren kentlerimizde sürdürülebilir gelişme ve ekonomik kalkınma sağlanmalıdır. Akıllı şehir modeli sürdürülebilir kent modelleri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda; paydaş katılımına olanak tanıyan, yenilikçi teknolojiler ile yaşam kalitesini artırmayı amaçlayan, akıllı çözümler ile kaynakların etkin kullanımı sağlayan akıllı şehirlere ilişkin yol haritasının hazırlanması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Kentsel dönüşüm uygulamaları ile imar mevzuatına aykırı yapılaşan yapıların yer aldığı kentlerin sürdürülebilir kentlere dönüştürülmesi gerekliliği önem arz eden diğer bir konudur. Kentsel dönüşüm uygulama alanları sürdürülebilirlik bileşenlerinin hayata geçirilmesi açısından fırsat olarak değerlendirilmektedir. Türkiye'de her ne kadar akıllı uygulamalara ilişkin çalışmalar yürüten belediyeler bulunsa da; Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca pilot bölge olarak seçilen İstanbul İli, Esenler İlçesi akıllı şehirlere dönüşümde ilk ve en büyük adımı atmıştır. Tez ile Esenler İlçesi'nin akıllılık potansiyelini ölçmek amaçlanmaktadır. Bu kapsamda; Esenler İlçesi'nin akıllılık potansiyelinin ölçülmesine ilişkin göstergeler, alt bileşenler ve bileşenler belirlenerek, Esenler Belediyesi'ne anket uygulanmış ve uzman görüşlerine başvurulmuştur. Esenler'deki akıllı çözümlerle mekanın yeniden üretimi tartışılmakta, hayata geçirilmesi planlanan projenin olumlu ve olumsuz yanları ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Uncontrolled growth of cities, rapid urbanization, migration, unplanned construction and disasters are among the obstacles to sustainable urban development. In addition to these problems, nowadays, epidemics have also been included in the urban challenges. Sustainable development and economic development must be achieved in the cities, which are constantly evolving and developing. The smart city model is among the sustainable city models. In this context; It becomes necessary to prepare a roadmap for smart cities that allow stakeholder participation, aim to increase the quality of life with innovative technologies, and ensure efficient use of resources with smart solutions. Another important issue is the necessity of transforming cities with urban transformation implementation and buildings that are built contrary to the zoning legislation into sustainable cities. Urban transformation implementation areas are considered as opportunities for the implementation of sustainability components. In Turkey, although there are municipalities carrying out work related to the smart applications; Istanbul province, Esenler District selected by the Ministry of Environment and Urbanization as a pilot area has taken the first and biggest step in the transformation into smart cities. In this study, it is aimed to measure the smartness potential of Esenler District. In this context; indicators, subcomponents and components for measuring the smartness potential of Esenler District were determined, and a questionnaire was conducted to Esenler Municipality and expert opinions were consulted. With smart solutions in Esenler, the reproduction of the areas is discussed and the positive and negative aspects of the project planned to be implemented are revealed.