Tarım işletmelerinde traktör gücü gereksiniminin matematik modelle belirlenmesi
Determining of tractor power need at farms with mathematic model
  1. Tez No: 45726
  2. Yazar: YEŞİM BENAL YURTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TARIM İŞLETMELERİNDE TRAKTÖR GÜCÜ GEREKSİNİMİNİN MATEMATİK MODELLE BELİRLENMESİ Yeşim Benal YURTLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makineleri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Doğan ERDO?AN 1995, Sayfa: 65 Jüri : Prof. Dr. Doğan ERDO?AN Prof. Dr. Baha Galip TUNALIGİL Prof. Dr. Bilge ERDİLLER Bu çalışmada, tarım işletme planlaması için önemli verilerden birisini oluşturan traktör motor gücünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada işlenecek alan ile toprak, iklim ve çalışma koşullan gibi faktörler gözönüne alınarak traktör motor gücünün tahmini için bir matematik model geliştirilmiştir. Modelin çözümü için sayısal ve grafik olmak üzere iki ayrı yöntem kullanılmıştır. Bulgular grafiklerle sunulmuştur. Araştırma bulguları ile literatür bulguları karşılaştırılmıştır. Tartışma yapılmış ve sonuçlar modelin uygulanabilir nitelikte olduğunu göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER:Traktör gücü, traktör seçimi, matematik model.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis DETERMINING OF TRACTOR POWER NEED AT FARMS WITH MATHEMATIC MODEL Yeşim Benal YURTLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof. Dr. Doğan ERDO?AN 1995, Page: 65 Jury : Prof. Dr. Doğan ERDO?AN Prof. Dr. Baha Galip TUNALIGİL Prof. Dr. Bilge ERDİLLER The purpose of this study was to determine the engine power of tractor, that is one of the important inputs for planning the farm management. In this study, a mathematical model for estimating the tractor engine power has been developed, taking into consideration the cultivation area and factors of the soil, climate and working conditions. Solution of the model has been conducted two methods those are numerical and graphic. The results have been presented to graphically. The results of the study have been compared with the literature results. It has been discussed and the results obtained this study have been shown that the model can be applied. KEY WORDS: Tractor power, choosing of tractor, mathematic model.