Mersin ili Erdemli ilçesinde seralarda yetiştirilen domateslerde görülen bakteriyel etmenlerin tanısı ve yaygınlığı
Identification and prevalance of bacterial disease agents on greenhouse grown tomato plants in Erdemli district of Mersin province
  1. Tez No: 457264
  2. Yazar: MERVE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM AYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Mersin İli'nin Erdemli İlçesi 460.136 ton domates üretimi ile bölgenin en fazla domates yetiştiriciliğinin yapıldığı yerdir. Bakteriyel hastalıklar örtü altında domates yetiştiriciliğinde büyük sorunlar oluşturmaktadır. Mersin ilinin Erdemli ilçesinde örtü altında sorun olan bakteriyel hastalıkları ve yaygınlık durumlarını belirlemek için 63 sera incelemesi yapılmıştır. 43 hastalıklı bitki örneğinden yapılan izolasyonlarda 5 farklı patojenik türe ait 113 bakteri izolatı elde edilmiştir. İzolatların tanısıda morfolojik, biyokimyasal ve moleküler testler kullanılmıştır. Yeni tanılama yöntemlerinden Matriks ile desteklenmiş lazer desorpsiyon/ iyonizasyon uçuş zamanı kütle spektrometresi (MALDI-TOF MS) ile tanı desteklenmiştir. Survey sonuçlarına göre yaprak leke etmenlerinden Pseudomonas syrinage pv. tomato (%17) yumuşak çürüklük etmenlerinden Pectobacterium caratovorum (%6) ve Dickeya chrysanthemi (%2), öz nekrozu etmenlerinden Pseudomonas corrugata (%4) ve Pseudomonas viridiflava (%2) yaygınlık oranları ile hastalıklı bitki örneklerinden en fazla izole edilen patojen türler olarak bulunmuştur. Sera incelemelerine ek olarak örtü altında domates yetiştiriciliği yapan Üreticilerin bitki koruma açısından temel sorunlarını belirlemek için bir anket çalışması yürütülmüş ve domateste görülen bakteriyel hastalıklara olan farkındalıklarını artırmak için üretici broşürü dağıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Erdemli province is the second most important tomato production region of East Mediterranean with the production of 460.136 tonnes in 2015. Bacterial diseases are major biotic constraints to greenhouse grown tomato plants. This study was conducted to determine identification and incidence of bacterial disease agents on greenhouse grown tomato plants which were collected from 63 different greenhouses, located in Erdemli district of Mersin province. Using standart isolation method, total of 113 plant pathogenic bacterial isolates belonging to 5 different species were obtained from 43 different infected plant samples. Bacterial isolates were identified by using standart morphological, biochemical and molecular methods. New generation identification system, called as Matrix Associated Laser Desorption/Ionization Time of Flight- Mass Spectroscopy (MALDI-TOF MS), was also employed for identification of the bacterial isolates. The occurrence and average percent incidence of bacterial species in infected samples tested revealed that bacterial speck disease agent Pseudomonas syringae pv. tomato (17%), stem necrosis disease agents Pectobacterium caratovorum (6%) and Dickeya chrysanthemi (2%), pith necrosis disease agents Pseudomonas corrugata (4%) and Pseudomonas viridiflava (2%) were the most frequently isolated bacterial disease agents identified from infected samples, respectively. In addition to disease survey, farmer questionnaire was also performed for determination of major plant protection problems encountered in greenhouse grown tomato plants by the farmers. Information and leaflet about the major bacterial disease were delivered to the farmers.