Asma fidanların gelişimi ve mineral madde alımı üzerine IBA (Indol bütrik asit) uygulamalarının etkileri
Effects of IBA (Indole-3-butyric acid) treatments on development and mineral uptake of grapevine cuttings
  1. Tez No: 457273
  2. Yazar: MUSTAFA UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma indol butyric acid dozlarının IBA (0, 500, 1000 ve 2000 ppm) altı asma çeşidi (R. Globe, Black Seedles, Trakya İlkeren, Crimson Seedles, Michele Palieri ve Alphonse Lavalle) çeliklerinin kök gelişimi ve mineral madde alımı üzerine etkilerini belirmek için yürütülmüştür. Çalışma Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre 3 tekrarlı olarak bir saksı çalışması olarak yürütülmüştür. Her saksıda bir asma çeliği dikilmiş ve bitkilerin gelişimleri sağlanması için her saksıya 200 ppm N, 80 ppm P2O5 ve 125 ppm K2O verilmiştir. Bitkilerde yaprak sayısı, kök ve gövde yaş ve kuru ağırlıkları ölçülmüş, yaprak klorofil miktarları ve bitkinin yapraklarında azot, fosfor ve potasyum kapsamlarına bakılmıştır. IBA dozları artıkça bitkilerin kök ağırlıkları ve yaprak ağırlıklarında önemli artışlar gerçekleşmiştir. Bitkilerin topraktan kaldırdığı N, P ve K miktarları kontrole gore 1000 ve 2000 ppm IBA uygulamalarında artış göstermiştir. İncelenen özellikler üzerine çeşitlerin etkisi önemli bulunmuştur. IBA uygulamasının yapıldığı bu çalışmada 2000 ppm IBA uygulamasıyla asma fidanları daha fazla biyokütle elde etmiş olup aynı zamanda besin elementi alımıda artmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to determine the effects of different indole butyric acid concentrations (IBA, 0, 500, 1000 and 2000 ppm) on root development and mineral uptake of cuttings of three different grapevine cultivars (R. Globe, Black Seedles, Trakya Ilkeren, Crimson Seedles, Michele Palieri ve Alphonse). A pot experiment was conducted in a completely randomized block design with 3 replications. Cuttings were planted in pots and 200 mg kg-1 N, 80 mg kg-1 P2O5and 125 mg kg-1 K20were supplied to each pot to support the growth of saplings. Fresh and dry root and leaf weights, leaf number, leaf clorofil were measured and leaf nitrogen, phosphorus and potassium contents were analyzed. Compared to control (0 ppm IBA) treatment, significant increases were observed in root and leaf weights with increasing IBA concentrations. Increased N, P and K uptakes were also observed at 1000 and 2000 ppm IBA treatments. The results clearly demonstrated that IBA treatments improved biomass and mineral uptake of grapevine cuttings.