Lakton ve kalkon substitüe yeni bir nesil enamin türevlerinin sentezi ve antikanser aktivitelerinin incelenmesi
Lactone and chalcone unit containing a new generation of enamine derivatives synthesis and evaluation of anticancer activity
  1. Tez No: 457272
  2. Yazar: BELKIZ YENCİLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİHA BURCU GÜRDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, çıkış bileşikleri olan amino kalkon türevleri iki ayrı yöntemle sentezlendi. Amino kalkon türevlerinden 6a, b, d, f, g, i, j, l, m, 4-aminoasetofenon'a (4) ilgili aldehit türevleri (5a, b, d, f, g, i, j, l, m) etanol içerisinde katılarak, amino kalkon türevlerinden 6c, e, h, k ise 4-nitroasetofenon'a (7) ilgili benzaldehit türevleri (5c, e, h, k) etanol içerisinde katılıp devamında nitro grubunun SnCl2.2H2O ile indirgenmesi ile sentezlendi. Hazırlanan amino kalkon türevleri 3-asetil-dihidrofuran-2(3H)-on (1) ile toluen içerisinde asetik asit varlığında 24 saat reflüks yapılarak hedef bileşikler olan (E)-3-(1-((4-((E)-3-(aril)akriloil)fenil)amino)-etiliden)dihidrofuran-2(3H)-on (9a-m) türevleri elde edildi. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemler kullanılarak (NMR ve IR) aydınlatıldı. Kalkon ve enamin türevlerinin antikanser aktiviteleri, HeLa (servikal kanser), HT29 (kolorektal adenokarsinoma), MCF7 (meme adenokarsinoma), A549 (akciğer karsinoma), PC3 (prostat adenokarsinoma), Hep3B (hepato sellülerkarsinoma) ve FL (normal amniyonepitelyal hücre) hücrelerine karşı test edildi. Bileşikler yüksek aktivitelerinden dolayı ileri çalışmalara değer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, the starting compounds, amino-chalcone derivatives, were synthesized by two different methods. The amino chalcone derivatives, (6a, b, d, f, g, i, j, l, m) were synthesized by addition of the corresponding aldehyde derivatives (5a, b, d, f, g, i, j, l, m) to 4-aminoacetophenone (4) in ethanol, and the compound (6c,e,h,k) obtained from addition of benzaldehyde derivatives (5c, e, h, k) to 4-nitroacetophenone (7) and followed by reduction of nitro group to amine group with SnCl2.2H2O. The prepared amino chalcone derivatives were treated with 3-acetyl-dihydrofuran-2(3H)-one (1) in toluene in the presence of acetic acid for 24 hours to get the target compounds enamine derivatives, (E)-3-(1-((4-((E)-3-(aryl)acryloyl)phenyl)amino)ethylidene)dihydrofuran-2(3H)-one (9a-m). The structures of all synthesized compounds were elucidated using spectroscopic methods (NMR and IR). Anticancer activities of the chalcones and enamine derivatives were screened against HeLa (cervical cancer), HT29 (colorectal adenocarcinoma), MCF7 (breast adenocarcinoma), A549 (lung carcinoma), PC3 (prostate adenocarcinoma), and Hep3B (hepato cellulercinoma) cell lines. Compounds found to be worth further studies due to high activity.