Satureja hortensis L. bitkisinin antioksidan kapasite ve fenolik bileşik kompozisyonu üzerine lokasyon ve hasat zamanının etkilerinin araştırılması
Investigation of effect of locality and harvested time on antioxidant capacity and phenolic compound composition in Satureja hortensis L.
- Tez No: 457279
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHFUZ ELMASTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Satureja hortansis bitkisinin hasat dönemi ve lokalite farklılığının etkisiyle fenolik bileşik ve antioksidan aktivite içeriklerinin araştırılması amacıyla, Tokat Gaziosmanpaşa, Bursa Uludağ, Eskişehir Osmangazi, Isparta Süleyman Demirel Üniversiteleri Ziraat Fakültesi araştırma ve uygulama bahçelerinde yetiştirilen bu bitkinin çiçeklenme döneminde hasat edilerek analizleri yapıldı. Satureja hortansis bitkisinin hasat dönemleri arasındaki fenolik bileşikler ve antioksidan aktivite içeriklerinin araştırılması için Bursa Uludağ Üniversitesi'nde Temmuz ve Eylül çiçeklenme dönemlerinde hasat edilerek analiz edilmiştir. Satureja hortansis bitkisi içerisinde 4 Fenolik bileşiğin analizi yapılmış ve fenolik bileşiklerin miktarı 0.05-23.09 (g/kg kuru doku) arasında değiştiği gözlemlenmiştir. Satureja hortansis bitkisinde en yüksek miktarda bulunan fenolik bileşik Rozmarinik Asit (8.83-23.09 g/kg kuru doku) olup daha sonra sırasıyla Luteolin-7-glikozit (1.66-4.75 g /kg kuru doku), Apigenin-7-glikozit (0.38-2.72 g/kg kuru doku) ve Kafeik asit (0.05-0.33 g/kg kuru doku) gelmektedir. Rozmarinik asit en yüksek miktarda Isparta ekolojisinde bulunurken, luteolin-7-glikozit ve apigenin-7-glikozit bileşikleri ise Eskişehir ekolojisinde yüksek bulunmuştur. Kafeik asit ise en yüksek miktarda Bursa ekolojisinde olduğu belirlenmiştir. ABTS, DPPH, FRAP ve CUPRAC antioksidan aktivitelerinin lokaliteler arasındaki dağılımlarına bakıldığında, en fazla aktivite Isparta ve Eskişehir'de olduğu görülmüştür.. Hasat dönemleri arasındaki fenolik bileşiklerin ilk hasat (temmuz) döneminde miktarının yüksek olduğu belirlenmiştir. ABTS, DPPH, FRAP, CUPRAC antioksidan aktivitelerinin hasat dönemleri arasındaki dağılımlarına bakıldığında,ilk hasat (temmuz) döneminde antioksidan aktivitenin yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In order to investigate the phenolic compound and antioxidant activity contents of the Satureja hortansis plant by harvesting period and locality difference, it was harvested and analyzed at the flowering period of this plant cultivated in the fields of Tokat Gaziosmanpaşa, Bursa Uludağ, Eskişehir Osmangazi, Isparta Süleyman Demirel Universities. In order to investigate the phenolic compounds and antioxidant activity contents during the harvesting periods of Satureja hortansis plant, it was harvested and analyzed in Bursa Uludağ University during the flowering periods in July and September. Amounts of rosmarinic acid, luteolin-7-glycoside, apigenin-7-glycoside and caffeic acid compounds in Satureja hortansis plant were analyzed by HPLC-DAD. It was observed that the amount of phenolic compounds varied between 0.05 and 23.09 (g / kg dry tissue). The highest amount of phenolic compound rozmarinic acid (8.83-23.09 g / kg dry tissue) in the satureja hortansis plant was followed by luteolin-7- glycoside (1.66-4.75 g / kg dry tissue), apigenin -7-glycoside (0.38-2.72 g / kg dry tissue) and caffeic acid (0.05-0.33 g / kg dry tissue). Rozmarinic acid has been found in the highest amount of Isparta ecology, whereas luteolin-7-glycoside and apigenin-7-glycoside compounds are found high in Eskişehir ecology. The highest amount of caffeic acid was found in Bursa ecology. When the distribution of ABTS, DPPH, FRAP and CUPRAC antioxidant activities among localities is observed, it is seen that activity is highest in Isparta and Eskisehir. It was determined that the amount of phenolic compounds between harvesting periods was high during the first harvest (July) period. When the distribution of ABTS, DPPH, FRAP, and CUPRAC antioxidant activities between harvesting periods were examined, it was seen that antioxidant activity was high during the first harvest (July) period.