Bazı sınır değer problemleri ve yaklaşım yöntemleri
Some boundary value problems and approximation methods
- Tez No: 457284
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY MUHTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde ikinci mertebeden adi diferansiyel denklemler ile Sturm-Liouville denklemleri özellikleri ve çözümleri üzerinde durulmuş, sınır değer problemlerinin yaklaşık çözümlerinin bulunmasında kullanılan matris dönüşümü ve özellikle de Sonlu Farklar yöntemine yer verilmiştir. Giriş bölümünde sınır değer problemlerinin kullanıldığı bilim dalları ve alanlardan örnekler verilerek, önemi üzerinde durulmuştur. Daha sonra ise sınır değer problemlerinin en önemlilerinden olan Sturm- Liouville denkleminin bazı tanım, teorem ve ispatlara yer verilmiştir. Sınır değer problemleri yaklaşık çözümleri için yapılan nümerik çalışmalar sıralanmıştır. Sonraki bölümlerde ikinci mertebeden adi diferansiysel denklemler, sınır değer problemleri ve Sturm-Liouville sınır değer problemleri ile ilgili tanım, teorem ve örneklere yer verilmiştir. Son bölümde ise yaklaşım yöntemlerinden bazıları uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis has focused on second-order ordinary differential equations with Sturm-Liouville equation features and solutions, matrix transformation used in finding approximate solutions to the boundary value problems and especially Finite Difference method. In the preamble by giving examples the disciplines and fields using boundary value problems were emphasized. Then, a brief history of Sturm-Liouville, which is one of the most importante boundary value problems is given. Numerical studies about approximate solutions of boundary value problems were listed. In the following chapter of the study some definitions theorems and examples related to the second-order ordinary differential equations, boundary value problems and Sturm-Liouville boundary value problems were given. In the last chapter some of the the approximation methods were investigated.