Tokat ilinde yetiştirilen karayaka koyunlarında canlı ağırlık ve bazı vücut ölçüleri
Live weights and some body measurements of the karayaka sheeps raised in Tokat province
  1. Tez No: 457285
  2. Yazar: ÖNDER BAYRAM ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, Tokat ilinin de yetiştirilen Karayaka ırkı koyunlarda canlı ağırlık ve bazı vücut ölçülerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini, 5 farklı yaş grubundan toplam 514 baş koyun ve 109 baş koç oluşturmuştur. Araştırmada, erkek ve dişilerde sırasıyla; cidago yüksekliği (CY) 70.57±0.20 ve 67.85±0.09 cm, vücut uzunluğu (VU) 72.46±0.20 ve 68.93±0.09 cm, göğüs çevresi (GC) 100.20±0.36 ve 90.43±0.16 cm, göğüs derinliği (GD) 31.75±0.13 ve 28.91±0.06 cm, baş uzunluğu (BU) 26.75±0.11 ve 24.20±0.05 cm ve ön incik çevresi (OIC) 9.79±0.05 ve 7.89±0.02 cm olarak belirlenmiştir. Araştırmada, farklı yaşlarda erkeklerde canlı ağırlıklar (CA) 45.00-98.95 kg arasında, dişilerde ise 33.60-72.00 kg arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research is conducted in order to define the live weight and some body measures of the Karayaka Sheeps raised in Tokat province. A total of 514 sheep and 109 rams were measured as animal material from 5 different age groups. In the study, height at withers (CY) was 70.57 ± 0.20 and 67.85 ± 0.09 cm, body length (VU) was 72.46 ± 0.20 and 68.93 ± 0.09 cm, chest girth (GC) was 100.20 ± 0.36 and 90.43 ± 0.16 cm, chest depth (GD) was 31.75 ± 0.13 and 28.91 ± 0.06 cm, head length (BU) was 26.75 ± 0.11 and 24.20 ± 0.05 cm, and anterior shin (OIC) was 9.79 ± 0.05 and 7.89 ± 0.02 cm, in males and females respectively.