Asenkron motorlarda hatalı eksenleme arızasının motor performansına etkisi
The performance effect of misalignment fault in asynchronous motor
  1. Tez No: 457288
  2. Yazar: HARUN SERHAT GERÇEKCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sanayide tüketilen elektriğin büyük bir kısmı indüksiyon motorları tarafından tüketilmektedir. Bu motorlarının elektriksel ve mekaniksel kısımlarında meydana gelen anormal durumların önceden tespiti endüstriyel tesislerin güvenli çalışması ve ekonomik kayıplarının azaltılması açısından oldukça önemlidir. Asenkron motorlar sanayide en sık kullanılan tahrik elemanları olup basit yapıları, uygun fiyatta olmaları ve daha az bakıma ihtiyaç duymaları tercih sebebidir. Asenkron motorlarda arıza tespitine yönelik birçok bilimsel çalışma yapılmıştır. Sunulan bu çalışmada evirici ile sürülen indüksiyon motorda yatay, dikey ve karışık hatalı eksenleme arızasının tespiti ani güç faktörü sinyalinin harmonik analizi yoluyla yapılmıştır. Analizler Hızlı Fourier Dönüşümü (HFD) kullanılarak yapılmıştır. Farklı yük ve hızlar altında yapılan deneysel çalışma ile elde edilen sonuçlar hatalı eksenleme arızasının tespitinin başarılı bir şekilde yapılabildiğini göstermiştir. Ani güç faktörü sinyalinin izlenmesinin en büyük avantajı ise frekans spektrumunda sadece arıza frekansı ve katları yer almaktadır. Evirici ile sürülen motorlarda hem gerilim hem de akım sensörlerinin mevcut olması sebebiyle sunulan yöntem ilave bir maliyet gerektirmeden arıza tespitinde etkili bir şekilde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
A large part of the electricity used in the industry is consumed by the induction motors. Preliminary detection of abnormal conditions occurring in the electrical and mechanical parts of these motors is very important in terms of safe operation of the industrial plants and reduction of economic losses. Asynchronous motors are the most commonly used drive elements in the industry and their having simple structure, convenient price and requiring less maintenance are the reasons of their being preferred. Many scientific studies have been done about fault diagnoses in Asynchronous motors. In this study, detection of horizontal, vertical and mixed misalignment fault in the induction motors driven by the inverter has been done by harmonic analysis of the instantaneous power factor signal. Analyzes have been performed by using Fast Fourier Transform (FFT). Experimental results under different loads and speeds have shown that the detection of misalignment failure can be accomplished successfully. The greatest advantage of monitoring the instantaneous power factor signal is that only the frequency of failure and its multiples are present in the frequency spectrum. Since both voltage and current sensors are available in inverter driven motors, the method presented can be used effectively in detecting failures without requiring an additional cost.