Saf kodein ve kodein tuzlarının farelerde metallotiyonin sentezi üzerine olan etkileri
Effects of pure codeine and codeine salts on metallothionein synthesis in mice
- Tez No: 457289
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL CANPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Organizmalarda strese karşı geliştirilen başlıca cevaplardan birisi, stres proteinleri olarak adlandırılan bir grup proteinin sentezlenmesidir. Metallotiyonin (MT) organizmalarda strese karşı bir hücresel cevap olarak sentezlenen, önemli fizyolojik ve immün sistemi düzenleyici rollere sahip bir stres proteinidir. Bu çalışmada, morfinden daha zayıf özellikte, bağımlılık yapma dereceleri az olan, özellikle antitussif (öksürük dindirici), analjezik (ağrı kesici) ve antidiyareik (ishal önleyici) ilaçlar şeklinde sıklıkla tedavi amaçlı olarak kullanılankodein ve kodein tuzlarının (kodein sülfat ve kodein fosfat) MT sentezi üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, kodein ve kodein tuzları canlı ağırlığına göre 10 mg/kg ve 20 mg/kg olacak şekilde iki farklı dozda subkutan olarak farelere enjekte edilmiştir. Enjeksiyonlar sonrasında izole edilen doku lizatlarında (karaciğer ve böbrek) ve serum örneklerinde MT'nin varlığı anti-metallotiyonin antikoru (UC1MT) kullanılarak kompetitifELİSA yöntemiyle belirlenmiştir. Kodein ve kodein tuzlarının karaciğerde MT-1 seviyelerini her iki dozda da belirgin şekilde arttırdığı gözlemlenmiştir. Her iki doz birbiri ile karşılaştırıldığında, MT sentezinde doza bağlı artışlar görülmemiştir. Kodein ve kodein tuzlarınınhem böbrekte hem de serum MT-1seviyelerinde de herhangi bir değişikliğe neden olmadığı tespit edilmiştir. Sonuçlar kodein ve kodein tuzlarının karaciğerde MT-1 sentezini uyarma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the main responses to stress developed by organisms is the synthesis of a group of proteins called stress proteins. Metallothionein (MT) is a stress protein synthesized in organisms as a cellular response to stress, which has important physiological and immune regulatory roles. The aim of this study is to determine the effects of codeine and codeine salts (codeine sulphate and codeine phosphate), which are weaker and less addictive than morphine and also used therapeutically as antitussive (cough reliever), analgesic (pain reliever) and antidiarrheal (diarrhea prevention) drugson metallothionein synthesis.For this purpose, codeine and codeine salts have been subcutaneously administered to mice at two different doses, 10 mg/kg and 20 mg/kg according to live weight, respectively. The presence of MT in tissue lysates and serum samples obtained after injections was determined by competitive ELISA method using anti-metallothionein antibody (UC1MT).It has been shown that codeine and codeine salts significantly increased liver MT-1 levels at both doses. It has not been shown dose-dependent increases in MT synthesis when two different doses of codeine and codeine saltswere compared to each other. Codeine and codeine salts did not cause any changes on kidney and serum MT-1 levels. The results show that the codeine and codeine saltshave a potential to induce MT-1 synthesis on liver.