Deneysel diyabet oluşturulmuş sıçan uterus dokusunda östrojen reseptör dağılımının immunohistokimyasal olarak belirlenmesi
The immunohistochemical identification of estrogen receptors distribution in the uterine tissues of rats with experimentally induced diabetes
  1. Tez No: 457325
  2. Yazar: TAHEREH SARKARAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Diyabet kan glukoz seviyesindeki yükselme ve bunun kronik olarak devam etmesi ile karakterize, kronik bir metabolizma hastalığıdır. Genital sistemi de içine alan birçok doku ve organda farklı komplikasyonlara sebep olmaktadır. Dişi genital sistemde implantasyon yoksunluğu, abortus gibi olumsuz etkileri bilinmektedir. Sunulan bu araştırmada, diyabetik sıçanların, östrüs ve metöstrüs siklus fazlarında uterus dokusundaki östrojen reseptör alfa (ERα) dağılımının, immünohistokimyasal olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, 20 adet üç aylık Wistar albino dişi sıçan kullanıldı ve 4 eşit gruba ayrıldılar (Kontrol östrüs, Kontrol metöstrüs, Diyabetik östrüs ve Diyabetik metöstrüs). Diyabet gruplarına 60 mg/kg tek doz streptozotosin (STZ) verildi. Kontrol gruplarına ise eşit hacimde serum fizyolojik enjeksiyonu yapıldı. STZ uygulamasını takiben 21. günden itibaren vajinal smear örnekleri alınarak östrüs günleri belirlendi ve anestezi altında kan ve uterus doku örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a chronic metabolic disease which is characterized with increase in blood glucose level and chronic continuation of this state. The disease causes differenet complications in various tissues and organs including reproductive system. The negative effects such as, the deficiency of implantation and abortus are known in the female genital system. In this presented study, it is aimed to examine immunohistochemically the distribution of eustrogen receptor alpha (ERα) in uterus of diatebetic rats in their estrous and metestrous cycles. In the study, 3 months-old Wistar Albino female rats were used. They were divided into 4 groups (Control estrous, control metestrous, diabetic estrous and diabetic metestrous; n=5). Into diabetic groups, 60 mg/kg single dose Streptozotocin (STZ) was applied. Into control group, equal volume saline was injected. After STZ injection, starting from 21st day, vaginal smear samples were collected and estrous days were determined. Under anesthesia, blood samples and uterine tissue samples were collected.