Ameliyat öncesi video ile yapılan bilgilendirmenin hastaların kaygı ve memnuniyetine etkisi
The effect of preoperative video information on the patients' anxiety and satisfaction
  1. Tez No: 457324
  2. Yazar: DUYGU SOYDAŞ YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜ YILDIZ FINDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu yarı deneysel araştırma, ameliyat öncesi video ile yapılan bilgilendirmenin hastaların kaygı düzeylerine ve hasta memnuniyeti üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma, Ocak 2015-Nisan 2016 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi, Genel Cerrahi Kliniğinde planlı açık batın cerrahisi geçiren 70 hasta (35 deney, 35 kontrol grubu) ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanması için hasta tanım formu, Ameliyata Özgü Kaygı Ölçeği, Newcastle Hemşirelik Bakımı Memnuniyet Ölçeği kullanıldı. Veriler video ile bilgilendirme öncesi ve sonrası hastalar ile yüz yüze görüşülerek formların araştırmacı tarafından doldurulması ile elde edildi.
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental research was conducted in order to determine the effect of preoperative information that performed with video on the patients' anxiety and satisfaction. The research was conducted with 70 patients (experimental group:35, control group:35) undergoing elective open abdominal surgery in Trakya University Health Research and Application Center, General Surgery Clinic in between the dates of January 2015-April 2016. Patient information form, Anxiety Specific to Surgery Questionnaire and Newcastle Satisfaction with Nursing Scale were used for data collection. The data was obtained by the forms that filled by researcher through face to face interviews with patients before and after information that performed with video.