Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yayılış gösteren artemisia türlerinin nüklear ribozomal dna ıts polimorfizmi
Nuclear ribosomal dna its polymorphism of artemisia species in Eastern Black Sea Region
  1. Tez No: 457345
  2. Yazar: SEÇİL EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KOLÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Artemisia spp. bahçelerde, boş alanlarda ve yol kenarlarında görülen en önemli 10 yabancı ot cinsinden biri olarak kabul edilmektedir. Bitkinin yüksek uyum yeteneği, değişik morfolojik ve fizyolojik çeşitliliği sebebiyle dünyanın pek çok bölgesinde farklı ortamlarda görülür. Bu şekilde geniş bir dağılıma sahip olmasından dolayı tüm yabancı otlarda olduğu gibi Artemisia spp.'ninde kendi populasyonu içerisinde sınıflandırma ihtiyacı duyulmaktadır.Bitkilerin moleküler sistematiğinde, tür ve tür içi populasyonların filogenetik analizlerinde en fazla tercih edilen moleküler markörlerden birisi ribozomal DNA (rDNA) internal transcribed spacer (ITS) gen bölgeleridir. ITS bölgelerinin yüksek oranda varyasyon göstermeleri taksonlar arasındaki filogenetik ilişkilerin belirlenmesinde, cinsler arasında ve tür seviyesinde taksonomik sorunların çözülmesinde tercih edilmesine nedendir.Bu çalışmada Doğu Karadeniz Bölgesi Giresun, Trabzon ve Rize illerinin farklı noktalarından toplanan 17 tane Artemisia spp.'nin populasyon örnekleri ribozomal DNA (rDNA) internal transcribed spacer (ITS) gen bölgeleri kullanılarak genetik çeşitliliği belirlenmiştir. Sonuçlara göre, 4 haplotip bulunmuştur. Haplotip-I ve Haplotip-II, genotiplerinin A. argyi ve A. sylvatica türleri ile benzerlik gösterdiği bulunmuştur. Haplotip-I'in, A. argyi ile % 99.6 oranında benzerlik gösterdiği belirlenmiştir. Haplotip-II'nin ise, A. sylvatica ile % 99.6 oranında benzerlik gösterdiği belirlenmiştir. Haplotip-III, A. unalaskensis ile % 98 oranında benzer bulunurken, Haplotip-IV, A. koidzumii ile % 92 oranında benzer bulunmuştur. Bu genetik çeşitliliğin farklı coğrafik bölgeler, farklı mücadele yöntemleri ve farklı tarımsal uygulamalar gibi pek çok faktör sebebiyle meydana gelebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Artemisia spp., the ten most seen in the garden in the empty spaces and road sides is considered to be one of the weed. The plant's high adaptability is seen in various different environments in many parts of the world because of different morphological and physiological diversity. In this manner because it has a broad spectrum of weeds, as in all Artemisia spp. classification takes needs in their population.Systematic molecular plant species and the phylogenetic analysis of intraspecific populations most preferred molecular markers from one ribosomal DNA (rDNA) internal transcribed spacer (ITS) region genes. In determining the phylogenetic relationships between taxa show a high rate of variation of the ITS region, between the sexes and species level has led to the preferred means of resolving taxonomic problems.This study East Black Sea Region Giresun, Trabzon and Rize provinces gathered from different points 17- Artemisia spp. population samples of ribosomal DNA (rDNA) internal transcribed spacer (ITS) is determined genetic diversity using gene regions. According to the results, it was found 4 haplotypes. Haplotype-I ve Haplotype-II genotype was found that A. sylvatica and A. argyi similar types. Haplotype-I, A. argyi were determined by the similarity ratio of 99.6 %. Haplotype-II's, the similarities with A. sylvatica has been determined that the rate of 99.6 %. Haplotype-III A. unalaskensis were similar with 98 %, haplotype-IV A. koidzumi were similar with 92 %. This genetic variation is thought to occur due to many factors, such as different geographic regions, different control methods and different agricultural practices.