Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yayılış gösteren thymus tür ve alttürlerinin kimyasal karakterizasyonu
Chemical characterization of some thymus species and sub species of the Eastern Black Sea Region
  1. Tez No: 967662
  2. Yazar: HAYDAR KÜPLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KHALID MAHMOOD KHAVAR, DOÇ. DR. EMİNE YURTERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Rize ilinde yayılış gösteren Thymus cinsine ait üç tür (Thymus praecox alt tür grossheimi var. grossheimi, Thymus nummularius, Thymus kotschyanus var. kotschyanus, Lamiaceae familyası) kimyasal olarak karakterize edilmiştir. Farklı rakım ve konumlardan toplanan örneklerde GC/MS ve HPLC/DAD cihazları ile uçucu ve fenolik bileşen analizleri yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçların bir kısmı ele alındığında T. praecox alt tür grossheimi var. grossheimi türüne ait örneklerde öne çıkan uçucu bileşenler ağırlıklı olarak (E)-β-farnesene (% 4.06-17.91), aromadendrene (% 5.58-15.06), thymol (% 0.90-11.26) ve carvacrol (% 1.28-13.06) olarak bulunmuştur. T. kotschyanus var. kotschyanus türüne ait örneklerde ise öne çıkan uçucu bileşenler myrtenyl acetate (% 11.30), aromadendrene (% 10.39-11.66) ve carvacrol (% 4.64-13.06) olarak bulunmuştur. T. nummularius türünde ise öne çıkan bileşenler carvacrol (% 3.15-28.79), α-terpinyl acetate (% 2.22-17.48) ve thymol (% 2.77-16.08) olarak bulunmuştur. Fenolik bileşen içerikleri bakımından analiz edilen tüm Thymus türlerinde gallocathechine (114.39-274.10 mg/g), isoquercitrine (37.05-568.63 mg/g), thymol (22.21-1044.39 mg/g) ve carvacrol (43.22-1276.08 mg/g) içerikleri diğer bileşenlere göre daha yüksek bulunmuştur. En yüksek thymol ve carvacrol miktarları ise sırasıyla T. nummularius örneklerinde 1044.39 mg/g ve 1276.08 mg/g, T. praecox alt tür grossheimi var. grossheimi örneklerinde 159.57 mg/g ve 146.98 mg/g ve T. kotschyanus var. kotschyanus örneklerinde ise 53.12 mg/g ve 173.39 mg/g olarak bulunmuştur. Her türe ait analiz edilen tüm örneklerde uçucu ve fenolik bileşikler açısından tür, yükseklik ve lokasyon açısından farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Three species in genus Thymus (Thymus praecox subsp. grossheimi var. grossheimi, Thymus nummularius, Thymus kotschyanus var. kotschyanus family Lamiaceae) spread over Rize province were chemically characterized in this study. Volatile and phenolic compound analyses were carried out in samples collected from different altitudes and locations by GC/MS and HPLC/DAD devices. When some of the results obtained in the research are considered, the prominent volatile components in the samples belonging to T. praecox ssp. grossheimi var. grossheimi species were found to be predominantly (E)-β-farnesene (% 4.06-17.91), aromadendrene (% 5.58-15.06), thymol (% 0.90-11.26) and carvacrol (% 1.28-13.06). In samples of T. kotschyanus var. kotschyanus species, the prominent volatile components were found as myrtenyl acetate (11.30%), aromadendrene (10.39-11.66%) and carvacrol (4.64-13.06%). In T. nummularius species, the prominent components were found as carvacrol (3.15-28.79%), α-terpinyl acetate (2.22-17.48%) and thymol (2.77-16.08%). In all Thymus species analyzed in terms of phenolic compound contents, gallocathechine (114.39-274.10 mg/g), isoquercitrine (37.05-568.63 mg/g), thymol (22.21-1044.39 mg/g) and carvacrol (43.22-1276.08 mg/g) contents were found higher than other components. The highest thymol and carvacrol amounts were found as 1044.39 mg/g and 1276.08 mg/g in T. nummularius samples, 159.57 mg/g and 146.98 mg/g in T. praecox ssp. grossheimi var. grossheimi samples and 53.12 mg/g and 173.39 mg/g in T. kotschyanus var. kotschyanus samples, respectively. Differences were detected in terms of species, altitude and location in terms of volatile and phenolic compounds in all analyzed samples of each species.